Assange se může znovu odvolat proti vydání do USA, rozhodl britský soud

před 1 měsíc 41

před 1 h hodinou|Zdroj:

ČTK

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange v pondělí zaznamenal další dílčí úspěch v mnohaleté snaze zabránit svému vydání z Velké Británie do USA, kde je stíhán za zveřejnění tajných dokumentů. Londýnský vrchní soud mu povolil možnost dalšího odvolání proti extradici, kterou předloni nařídila britská vláda.

Dvojice soudců jedné z nejvyšších britských soudních instancí se vrátila k případu poté, co v březnu odložila definitivní rozhodnutí. Soudci tehdy vyzvali americkou stranu, aby zaručila, že Assange nebude v USA čelit trestu smrti a bude se moci při trestním řízení spolehnout na svobodu projevu.

V krátkém odůvodnění nynějšího verdiktu soudci podle agentury Reuters uvedli, že záruky poskytnuté Washingtonem nejsou dostatečné. Podle nich má Assange nárok na další odvolání.

Dvaapadesátiletý někdejší počítačový expert v USA čelí osmnácti obviněním, z toho sedmnáct je za špionáž. V roce 2010 stál za dosud největším únikem utajovaných armádních dokumentů a zveřejněním nespočtu diplomatických depeší nebo videa z útoku v irácké metropoli Bagdádu, při němž Američané zabili několik lidí včetně dvou novinářů. Při odsouzení by australskému aktivistovi hrozily přinejmenším desítky let vězení.

Podle jeho právníků a mnohých podporovatelů jde o stíhání s cílem potrestat Assange za novinářskou činnost, která odhalila zločiny americké vlády. Washington snahu postavit jej před soud zdůvodňuje tím, že „ohrozil strategické národní bezpečnostní zájmy USA“ a vystavil riziku jednotlivce, jejichž jména figurují v uniklých dokumentech a na videích.

Přečtěte celý článek