Ať se vám nerozpadne vláda. Výrobce Sputniku Slovensku nabízí zrušení smlouvy

2 měsíce starý 7

Lahvička s vakcínou Sputnik V Foto: Shamil Zhumatov, Reuters

Ať se vám nerozpadne vláda. Výrobce Sputniku Slovensku nabízí zrušení smlouvy

„V situaci, kdy má být vakcína na Slovensku předmětem takové nenávisti, že koaliční partneři hrozí až rozpadem vlády, jsou ochotni ještě dnes zrušit celou smlouvu bez jakýchkoli sankcí vůči Slovensku,“ uvedl ve čtvrtek Matovič.

PONUKA, KTORÁ SA NEODMIETA Včera neskoro večer som dostal od výrobcu vakcíny Sputnik V oficiálnu ponuku, že v situácii,...

Zveřejnil(a) Igor Matovic dne Čtvrtek 4. března 2021

„Napsali to s dovětkem, že 40 zemí, které na Sputnik V čekají, se o vakcíny určené pro lidi na Slovensku popere,“ dodal slovenský premiér.

Matovič prý postoj ruského výrobce plně chápe. „Pokud bych byl na jejich místě, také by mi to bylo nepříjemné, kdyby můj lék, který zachraňuje životy, někdo zneužíval k politickým zápasům. O to víc, že těch 40 dalších zemí prosí o rychlejší dodávky,“ konstatoval předseda slovenské vlády. Žádá proto své koaliční partnery, aby se ještě ve čtvrtek vyjádřili.

Matovič vyjednal nákup ruské vakcíny za zády koaličních partnerů a na Slovensku kvůli tomu propukla vládní krize. Šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok (SaS) dodávku ruské vakcíny Sputnik V na Slovensko dokonce označil za nástroj hybridní války.

podpis
Zdroj