Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

1 měsíc starý 34

„Navrhujeme takzvanou dotační vratku pro každého seniora. Pokud se zvyšují důchody, musí se hledat zdroje. Navrhujeme, aby dotace byla financována z dotací, které dostávají firmy předsedy vlády. Je to kampaň a ať to platí hnutí ANO, ať vyšší důchody platí Agrofert a nepůjčujeme si na to od našich dětí,“ prohlásil Ferjenčík. Redakce se zeptala premiéra Babiše, co na návrh říká. Zatím nereagoval.

Důchody by se měly příští rok valorizovat v průměru o 458 korun. Vláda přišla s tím, že nad zákonnou valorizaci chce každému důchodci přidat 300 korun. Komunisté navrhli dokonce 500 korun.

Část pravicové opozice varuje, že takové navýšení bude znamenat velkou sekeru do státního rozpočtu. Úřad ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) už dříve vypočítal, že takový růst penzí bude v příštích třech letech stát dodatečných 32,6 miliardy korun.

„Naši zemi vedete do ekonomické katastrofy. V roce 2035 se důchodový systém zbortí. Nemyslete jen na počet hlasů ve volbách. Jsem pro spravedlivé a co nejvyšší důchody, ale i za 10 i 50 let,“ apeloval na vládu poslanec TOP 09 Jan Jakob.

Jurečka chce nižší penze pro komunistické pohlaváry

Proti tomu se ohradila poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková. „Není to žádný předvolební dáreček. Je to dorovnání nákladů, které senioři mají. A odehrává se to právě teď, protože to koresponduje se schvalováním státního rozpočtu,“ odvětila.

K novele se sešla celá řada pozměňovacích návrhů. Například šéf lidovců Jurečka přišel s tím, že lidé, kteří pracovali pro minulý režim, by měli mít nižší důchody. „Všechny křivdy minulosti napravit a odčinit nelze, ale zde můžeme změnu udělat a jednu nespravedlnost napravit. Za KDU-ČSL jsme proto předložili tento návrh, věřím, že nakonec uspějeme,“ uvedl k tomu Jurečka.

Proti tomu během páteční schůze zostra protestovali komunističtí poslanci. „I předchůdci lidovců ničili životy, všude po světě,“ připomněl minulost církve poslanec Jiří Valenta (KSČM). „Kádrují společnost, na vyhovující a méněcenné, vhodné k převýchově,“ rozčílil se směrem k Jurečkovi.

Zdroj