Audit Evropské komise opět vyšetřuje Babišův střet zájmů. Měl by ho potvrdit

1 měsíc starý 9

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu. | FOTO: ČTK

Čerpání zemědělských dotací společností Agrofert je důvodem auditu Evropské komise, který vyšetřuje možný střet zájmů Andreje Babiše. Podle informací Hospodářských novin auditoři opět potvrzují, že český premiér ve střetu zájmů je, jakkoliv to sám i ministerstvo zemědělství popírají.

Podle HN se rezort ministra Tomana k obsahu zprávy nechtěl vyjádřit. „Obdrželi jsme ho před chvílí, teď ho analyzujeme. Nyní máme 30 pracovních dní na další odpověď, můžeme případně vyvolat smírčí řízení s komisí. Nejedná se ještě o finální auditní zprávu,“ řekl deníku mluvčí Bílý.

Současný audit už je druhým, který si Evropská komise nechala vypracovat. Zatímco ten první, který potvrdil Babišův střet zájmů, se týkal dotací, proplacených ministerstvem průmyslu a obchodu, ten druhý zkoumá dotace, které jdou přes ministerstvo zemědělství.

První zpráva, proti které česká strana poslala nesouhlasné stanovisko, potvrzuje, že Babiš nadále ovládá koncern Agrofert a zároveň se jako předseda vlády podílí na rozhodování o tom, jak budou evropské peníze rozděleny. Tím je podle auditu narušena „nestranný a objektivní“ výkon premiérské funkce.

Zdroj