Austrálie poslala na Ukrajinu obrněnce, Slovensko raketový systém S-300

5 měsíce starý 145

foto Nakládání obrněných vozidel Bushmaster na letišti v australském Queenslandu, odkud 7. dubna 2022 zamířily na Ukrajinu.

Canberra/Bratislava - Austrálie dnes odeslala na Ukrajinu 20 obrněných vozidel Bushmaster. Stalo se tak více než týden poté, co o dodávku 11tunových víceúčelových transportérů výslovně požádal při svém projevu před australským parlamentem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentura DPA. Slovensko darovalo Ukrajině na její žádost svůj systém protivzdušné obrany S-300, uvedl slovenský premiér Eduard Heger.

Dnes ráno (místního času) byla na vojenském letišti Amberley v Queenslandu naložena první vozidla do dopravních letadel. Každý z obrněnců Bushmaster, které vyvinula Austrálie v 90. letech, stojí 2,45 milionu australských dolarů (41,35 milionů korun). Na předávaných transportérech je namalovaná modro-žlutá ukrajinská státní vlajka a nápis "Jednotní s Ukrajinou".

Australský ministr obrany Peter Dutton uvedl, že obrněné vozy budou pro Ukrajinu "velkým přínosem". Ukrajinské armádě podle něj pomohou vytlačit ruské síly z Ukrajiny.

Australský premiér Scott Morrison slíbil dodat vozidla hned následující den po projevu ukrajinského prezidenta před parlamentem v Canbeře. Tehdy však neuvedl, kdy budou odeslána.

Austrálie už Ukrajině přislíbila nebo dodala vojenskou techniku v hodnotě 91 milionů australských dolarů (1,5 miliardy korun), humanitární pomoc za 65 milionů australských dolarů a 70.000 tun uhlí. Připojila se rovněž k protiruským sankcím.

Slovensko darovalo Ukrajině na její žádost svůj systém protivzdušné obrany S-300, uvedl dnes v prohlášení slovenský premiér Eduard Heger, který je spolu se šéfkou Evropské komise na návštěvě Ukrajiny. ČTK o tom informoval úřad slovenské vlády. Slovenská televize Markíza dříve během dne uvedla, že utajovaný přesun zmíněné techniky trval dva dny.

"Jde o zodpovědné rozhodnutí, kterým SR, jako země, jež podporuje mír, svobodu a ochranu lidských práv, poskytuje pomoc ve formě čistě obranného systému Ukrajině a jejím nevinným občanům. Věříme, že tento systém pomůže zachránit co nejvíce nevinných Ukrajinců před další agresí Putinova (ruský prezident Vladimir Putin-pozn. ČTK) režimu," uvedl Heger. Darování systému S-300 podle něj neznamená, že se Slovensko stalo součástí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.

Systémy S-300 ze sovětské éry používají střely k zneškodnění vojenských letounů a střel. Složeny jsou z vícero vozidel, včetně radarů a odpalovacích zařízení. Ukrajinské armádě by mohly pomoci při maření leteckých útoků během nynější invaze Ruska na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve neúspěšně žádal západní země o vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou a jako alternativu k takovému kroku v březnu zmínil možnosti dodávek systémů protiletecké obrany.

Na Slovensku v rámci budování mnohonárodního bojového uskupení NATO už spojenci umístili také systém protivzdušné obrany Patriot. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dříve řekl, že Patriot není náhradou za systém S-300. Heger v dnešním prohlášení také uvedl, že obranyschopnost Slovenska je zajištěna a v nejbližších dnech bude posílena dodatečným systémem protiraketové obrany ze strany spojenců.

Slovenská opozice informaci o darování systému S-300 Ukrajině kritizovala, Například podle sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica se Slovensko tímto krokem zapojilo do války.

Také západní země pomáhají Kyjevu čelit ruské invazi, například dodávkami vojenského materiálu a zbraní. Česká republika podle neoficiálních informací zase naposledy poslala na Ukrajinu mimo jiné více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M.

Zdroj