Australská policie použila proti Djokovičovým fanouškům pepřový sprej

5 měsíce starý 109

Policie v australském Melbourne v pondělí použila pepřový sprej proti příznivcům Novaka Djokoviče, informoval na Twitteru novinář deníku Washington Post Michael Miller. Srbský tenista v pondělí uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci, kterou mu nařídily australské úřady po zrušení víz kvůli zpochybnění schválené výjimky z očkování proti koronaviru.

Australská policie použila proti Djokovičovým fanouškům pepřový spej

„Situace se rychle vyhrotila, policie použila pepřový sprej proti demonstrantům, kteří blokovali cestu auta. Viděl jsem, jak nejméně jeden protestující plivl na strážníka a několik mužů házelo lahve s vodou, přičemž zasáhli několik policistů,” napsal Miller.

Things have escalated quickly with police using pepper/capsicum spray on protesters who were blocking the car’s path. I saw at least one protester spit on an officer and several men threw water bottles at them, striking multiple officers

— Michael Miller (@MikeMillerDC) January 10, 2022

Policisté, kteří měli auto za úkol chránit, uvedli, že ani nevědí, jestli v něm Djokovič je.

Protestující zasažení „pepřákem” si na chodníku vymývali oči mlékem. „Je to šílené,” řekla matka jedné z fanynek. „Byly tam i pětileté děti,” popsala střet s policisty. Pepřový sprej zasáhl i jednoho z policistů.

Australský soudce Anthony Kelly v pondělí víza světové jedničky obnovil. Djokovič dostal zpátky pas a dostal tak možnost opustit detenční hotel, kde byl od čtvrtka uzavřen.

Víza mu ještě může odebrat ministr pro imigraci Alex Hawke a zabránit mu tím v obhajobě titulu na Australian Open, které začne za týden. Své rozhodnutí ale hodlá oznámit nejdříve v úterý.

Austrálie je ohledně „Djokera” rozdělena

Soudce Djokovičovi vízum posvětil s argumentem, že výjimku ze vstupu do země pouze pro očkované osoby dostal po důkladném a nezávislém prošetření.

Při žádosti se Djokovič opíral o to, že před Vánoci koronavirus prodělal. Pozitivní test měl údajně 16. prosince. Na sociálních sítích jsou ale ze 17. prosince fotografie, jak předává ceny mladým tenistům.

Mr Djokovic’s visa has been cancelled. Rules are rules, especially when it comes to our borders. No one is above these rules. Our strong border policies have been critical to Australia having one of the lowest death rates in the world from COVID, we are continuing to be vigilant.

— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) January 5, 2022

Celá kauza s Djokovičem budí v Austrálii rozpaky. Na jedné straně jsou tenisoví fanoušci, kteří si přejí vidět svůj idol na turnaji a kritizují údajně nelidský přístup úřadů.

Na druhé stojí naštvaná veřejnost, která tlačí na vládu, aby zamezila dvojitému metru pro vyvolené.

Policie použila na fanoušky Novaka Djokoviče pepřový sprej.

Foto: AP

podpis
Zdroj