Vydatný déšť, který v úterý odpoledne zasáhne východní polovinu ČR a jih Čech, rozvodní řeky. Jejich hladiny mohou dosáhnout na první, ojediněle i druhý stupeň povodňové aktivity. Týká se to zejména povodí Dyje, Jihlavy a Třebůvky, informoval Český hydrometeorologický ústav. Nejvýše by hladiny řek podle něj měly dosáhnout během středy, v povodí Lužnice na jihu Čech by toky měly kulminovat ve čtvrtek.

Praha 13:38 16. května 2023

Vydatný déšť rozvodní řeky (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve východní polovině Česka může od úterního odpoledne do středečního poledne napršet kolem 40 milimetrů srážek za 12 hodin. Nejvydatněji bude pršet v Jeseníkách a Beskydech, kde může za 24 hodin spadnout na 60 milimetrů srážek, uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před vydatnými srážkami platí ale i pro východ Jihočeského a Královéhradeckého kraje a celou Vysočinu, Pardubický, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

#vystraha Ve východní polovině Česka bude od úterního (16.5.) odpoledne do středečního (17.5.) poledne a v oblasti Beskyd až do středeční půlnoci místy vydatně pršet. Srážkové úhrny mohou lokálně dosáhnout kolem 30 mm za 6 hod, případně 40 mm za 12 hod.https://t.co/1u0AalHkXm pic.twitter.com/wm3gdAozS2

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 16, 2023

Povodňovou pohotovost kvůli očekávanému rozvodnění řek meteorologové vydali pro oblasti Moravské Třebové, Jihlavy, Třebíče a Mohelnice. Pro další regiony zasažené vydatnými srážkami platí do čtvrtka povodňová bdělost.

To, že budou dosahovány první nebo i druhé stupně povodňové aktivity, znamená, že by se zatím toky měly držet ve svých korytech. Pokud se někde rozvodní, mělo by to být v místech bez větší škody. Může dojít k pádům stromů zejména v podmáčených oblastech,“ vysvětluje Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvíce srážek by mohlo spadnout na severním návětří Jeseníků a Beskyd. V Jeseníkách už je docela vysoká nasycenost půdy, takže budeme výstrahu během zítřejšího rána nebo dopoledne upřesňovat,“ doplňuje meteoroložka Marie Odstrčilová.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Pro prezidenta Erdogana je neúspěch, že se proti němu ve volbách postavilo tolik lidí, tvrdí turkolog

  2. Až druhý povodňový stupeň. Vydatný déšť zvedne hladiny řek na východě Česka, varují meteorologové

  3. Josef Bernard: Drobné úpravy v balíčku možné jsou, na konci ale musí zůstat výnos 150 miliard

  4. Mého koně ukradli kvůli výkupnému, tvrdí Kadyrov. Obvinil českou policii a ukrajinskou rozvědku

  5. Zlatý hrob, umělá tráva a fotografie. Brazílie otevřela mauzoleum fotbalové legendy Pelého

  6. Šéf Ředitelství silnic a dálnic: Detektivové zasahují napříč republikou, jde o historické zakázky

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme