Ázerbájdžánské úřady zadržely občana ČR, který ilegálně přešel hranici s Arménií

před 5 měsíce 102

foto Ilustrační foto - Pod ochranu ruských vojáků v oblasti Náhorního Karabachu, kde se v úterý opět rozhořely boje mezi arménskými silami a jednotkami ázerbájdžánské armády, se uchýlilo na 5000 místních obyvatel. 21. září 2023.

Baku - Ázerbájdžánské úřady zadržely českého občana, který ilegálně přešel hranici z Arménie. Informovala o tom dnes ázerbájdžánská státní agentura APA. České ministerstvo zahraničí zadržení Čecha potvrdilo, zastupitelský úřad v Baku nyní usiluje o konzulární návštěvu českého občana, sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva.

"Můžeme potvrdit zadržení českého občana ázerbájdžánskou policií. Důvodem zadržení je údajně nelegální překročení hranice," uvedla Wernerová. Dodala, že kolegové jsou v kontaktu s jeho rodinou.

Některá ázerbájdžánská média uvedla, že podle nejmenovaného zdroje byl muž zadržen na jednom z kontrolních stanovišť v zóně u hranice s Arménií. Podařilo se mu přejít přes území na ázerbájdžánské straně hranice, které dříve zaminovali Arméni.

Ázerbájdžán a Arménie vedly v posledních třech dekádách dvě války o Náhorní Karabach, region mezinárodně uznávaný jako součást Ázerbájdžánu, v němž historicky žilo většinově arménské obyvatelstvo. Boje v 90. letech si vyžádaly asi 30.000 mrtvých a skončily vítězstvím Arménů. Ázerbájdžán ale dobyl řadu území během války v roce 2020.

Po bleskové vojenské ofenzivě z loňského září pak Ázerbájdžán převzal nad Náhorním Karabachem plnou kontrolu a většina z asi 120.000 etnických Arménů z regionu uprchla ve strachu z ázerbájdžánských represí. Arménie během ázerbájdžánské zářijové ofenzívy v Karabachu nezasáhla.

Předchozí válku z podzimu 2020 ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, mírové dohody se však dosud nepodařilo dosáhnout. Sporné zůstává vymezení společné hranice, která je uzavřená a na obou stranách je množství vojáků. V pohraničí se opakovaně odehrávají ozbrojené střety.

Přečtěte celý článek