Azovstal podle Pušilina opustila více než polovina ukrajinských bojovníků

1 měsíc starý 19

foto Místní obyvatelé, kteří opustili úkryt v ocelárnách Azovstal, jdou do autobusu doprovázeného vojáky ruské armády a milicí proruské separatistické Doněcké lidové republiky v Mariupolu 6. května 2022.

Kyjev/Moskva - Areál oceláren Azovstal v Mariupolu od pondělka opustila více než polovina ukrajinských bojovníků, kteří tam v předchozích týdnech čelili útokům ruských jednotek. Podle agentury TASS to dnes řekl šéf separatistické proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin, aniž upřesnil, o kolik lidí se jedná. Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se vzdalo 959 ukrajinských vojáků z Azovstalu, Kyjev to nekomentoval.

Ukrajinská a ruská strana o osudu bojovníků z Azovstalu informují rozdílně. Zatímco Moskva označuje jejich odchod za kapitulaci, Kyjev se tomuto termínu vyhýbá. Rozdílné jsou také uváděné počty ukrajinských vojáků, kteří ocelárny opustili.

Ukrajina v úterý oznámila evakuaci 264 ukrajinských vojáků z Azovstalu, kteří skončili ve městě Novoazovsk na území samozvané Doněcké lidové republiky. Dalších 211 evakuovaných bylo podle Kyjeva převezeno do Olenivky, která se nachází u Doněcka, na území pod kontrolou proruských sil.

Rusko uvádí, že se od začátku týdne vzdala téměř tisícovka bojovníků s Azovstalu, asi osm desítek z nich bylo zraněných. Přes 50 zraněných skončilo v nemocnici, zbytek byl vyslán do bývalé trestanecké kolonie v Olenivce, kterou mají už od roku 2014 pod kontrolou proruští separatisté.

Zdroj