Babiš jde na schůzi s komunisty probrat osud 10 miliard, které vláda sebrala armádě

2 měsíce starý 16

Do osudu deseti miliard korun, o které Babišova vláda po tlaku komunistů připravila armádu, hodlají nadále mluvit komunisté. Skomírající neostalinistické straně to umožňuje slabá pozice premiéra Andreje Babiše, který o tom dnes s komunisty hodlá jednat.

Vláda stále nevrací deset miliard, o které v prosinci připravila armádu a které jsou určeny na nákupy zbraní a vybavení. Namísto toho Andrej Babiš hodlá o osudu těchto peněz jednat s komunisty. Ti se pokoušejí armádu oslabit pod záminkou boje s koronavirem.

Komunisté se na úterním brífinku pochlubili svým plánem, jak chtějí armádu o její peníze připravit. Namísto nákupů zbraní a vybavení mají být předmětné peníze rozpuštěny v odměnách pro zdravotníky a vojáky, kteří v nemocnicích a dalších zařízeních pomáhají se zvládáním epidemie covidu. Šéf komunistů Vojtěch Filip to řekl s tím, že o věci dnes bude jednat s lídrem hnutí ANO.

Podle toho, co naznačil, půjde v podstatě o vydírání. Komunisté totiž předeslali, že na schůzce budou lídři stran „hodnotit toleranční dohodu“, na jejímž základě KSČM podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD. V podstatě to může znamenat, že vláda buď poškodí armádu v očích spojenců a zásadně ohrozí její modernizaci, anebo komunisté přestanou hlasovat pro vládní návrhy, jak činili doposud.  Babiš se měl s komunisty sejít ve čtvrtek, ale podle Filipa požádal o změnu dohodnutého termínu.

Škrt v plánech nákupů obrany podle armády ohrožuje její modernizaci. O převodu deseti miliard zpět do kapitoly obrany, jak vláda slíbila učinit do konce ledna při vyjednávání o rozpočtu, vláda měla jednat v pondělí. Že se tak nestalo, vysvětlil Babiš nemocí ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). Komunisté na přesunu peněz do „rezervy“ trvají, chtějí, aby byla použita pro financování nákladů na zvládání epidemie koronaviru. „Není to tak, že je to bianko šek pro vládu,“ zdůraznil Filip s tím, že nakládání se sumou hodlají komunisté pravidelně sledovat, má podle nich být rezervou, aby měla vláda možnost vyplácet odměny.

Takto vkládá Česko se slabým a vydíratelným premiérem v čele otázku bezpečnosti do rukou ruské blokační minority v parlamentu.

Zdroj