Babiš je oficiálně ve střetu zájmů kvůli Agrofertu, potvrzuje to Evropská komise, ale Premiér to navzdory důkazům vytrvale popírá

2 roky starý 970

Pavel Fischer - 3. 12. 2020

Andrej Babiš je oficiálně ve střetu zájmů kvůli Agrofertu.
Ministr životního prostředí Brabec pořád nezjistil, kdo otrávil desítky tun ryb v Bečvě, mezitím do řeky unikly chemikálie už potřetí.
Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček spustil systém na elektronické dálniční známky.
Ministryně financí Schillerová žádá Senát, aby opravil tzv. daňový balíček.

Poslední dny jsou nabité událostmi. Tak si to shrňme:

1. Andrej Babiš je oficiálně ve střetu zájmů kvůli Agrofertu, potvrzuje to Evropská komise. Premiér to navzdory důkazům vytrvale popírá, ostatně jako spolupráci s StB. Jaká je reakce jeho jediného koaličního partnera ČSSD? Dříve vyhrožovali odchodem z vlády, dnes je ticho.

2. Média Andreje Babiše nabízela přednostní termíny operací, když si u nich pořídíme předplatné. To odporuje zákonu, přístup k lékařské péči musí být rovný pro všechny. Po otázkách novinářů prý nabídky obratem zmizely. Přiléhavé označení není marketing, ale hyenismus.

3. Ministr životního prostředí Brabec pořád nezjistil, kdo otrávil desítky tun ryb v Bečvě, mezitím do řeky unikly chemikálie už potřetí. V podezření je stále podnik Deza, který patří Andreji Babišovi, protože spadá pod Agrofert. Jak to ale má vyřešit ministr, který osobně řídil Babišovy chemičky? Není náhodou také ve střetu zájmů? Po mém soudu už víc než dva měsíce otálí. A to nejen s vyšetřením otravy, ale především se svou rezignací.

4. Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček spustil systém na elektronické dálniční známky. E-shop skvěle fungoval, jen s decentní vadou – museli ho vypnout, aby se nepřetížil. Držím panu ministrovi palce, aby se mu v dohledné době podařilo rozchodit také systém kontroly známek. A zároveň ho s obavou znovu důrazně vyzývám, aby upustil od ambice připravit tendr na Dukovany.

5. Ministr zdravotnictví Blatný představil zákon, který by posílil pravomoci jeho rezortu, umožnil by mu například zavírat obchody nebo sledovat občany přes telefon. Už jen tato informace stačí, aby se prohloubila nedůvěra občanů vůči státu. A zcela právem. Udělám vše pro to, aby zákon v této podobě nebyl přijat, ostatně očekávám velký odpor v Senátu.

6. Ministryně financí Schillerová žádá Senát, aby opravil tzv. daňový balíček, který byl přijat ve Sněmovně. Považuje ho za chybu. To říká ministryně za hnutí ANO, které změny pomohlo prosadit! Zjednodušeně: vláda umožnila propad státního rozpočtu, protože při změnách nezajistila dostatečné příjmy. Rozpočet stojí na vodě. A co říká koaliční partner ČSSD? Zaznívají sice ostré výrazy, nicméně rozpočet se podpoří. Dává to smysl? Mně ne.

7. Ministr kultury Zaorálek si stěžuje, že se otevřou akvaparky, ale neotevřou se kina. To je všechno. Ministr si stěžuje na rozhodnutí vlády, v níž sedí. Ve stejné době přispěchal ministr zahraničí Petříček s názorem na to, kdy by se měl vypisovat tendr na Dukovany. V této vládě prostě dělají všichni všechno – ale máloco pořádně.

8. Poradce prezidenta Nejedlý, který nemá ani prověrku, ani pracovní smlouvu, odlétá vládou nepovšimnut do Kremlu řešit „prezidentskou agendu“ s blízkými spolupracovníky Vladimira Putina. Už v roce 2017 se sešel se šéfem Rosatomu, který teď u nás usiluje o stavbu jaderné elektrárny. Tentokrát se prý nesetkali. To mu věřit můžeme, ale nemusíme. Mezitím čekáme, až ruská strana odpoví, abychom konečně mohli začít jednat o porušení smlouvy o spolupráci. Proto platí víc než kdy dřív, že o plánech prezidenta v zahraniční politice má vědět vláda. Udělala něco? Zatím ne.

9. Prezident Zeman prý uložil BIS nějaký složitý úkol. Neznám ho, jde o utajované věci, a ani nevím, zda je to součást většího plánu. Ale vím, že ředitele služby dlouhodobě kritizuje a že je to slyšet dál než v Jelením příkopu. Jenže pokud jde o bezpečnost státu, měly by osobní spory jít stranou. Bez vysvětlení to může vypadat, že prezident jen nemá rád hlasy těch, kdo nejdou na ruku jeho oblíbeným nedemokratickým mocnostem.

Věřím, že tento český (zlý) sen jednou skončí – mimo jiné proto, že nastanou volby. Zároveň dělám vše pro to, abychom v Senátu stíhali vládu kontrolovat a abychom důsledně korigovali zákony, které nám posílá. Je to vyčerpávající a ne vždy se to daří, ale má to smysl.

Zdroj