Babiš kritizuje vládu za rozpočtové schodky. Jeho plány by je však nafoukly ještě mnohem víc

5 měsíce starý 100

Hnutí ANO vydalo další číslo svých novin, které se tentokrát podrobně věnují jízdám Andreje Babiše obytným vozem po České republice. Můžeme se v nich dočíst, že obytňák zastavil už na 69 místech v šesti krajích a rozdalo se 5 950 koláčků, 27 000 knížek a 3 000 čepic. V první řadě zde ale pokračuje kampaň Za Babiše bylo líp a útoky na vládu Petra Fialy.

Hned první stránce novin tak vévodí obří titulek: S obytňákem je to jízda! Díky Vám. A samozřejmě zde nesmí chybět ani aktuální heslo kampaně, kterou hnutí ANO vede: Za Babiše bylo líp. Bývalý premiér Andrej Babiš se v novinách svěřuje s tím, jak poslední dva roky byl zavřený v kanceláři a řešil covid přes online konference a jak se těšil mezi lidi.

Dále čtěte

Andrej Babiš na vinobraní v Roudnici nad Labem. Nejvíce času trávil u kolotočů, kde proudily tisíce lidí (FORUM24 / Michal Závada)

Babiš se snaží, co může, ale jeho prezidentská kandidatura stejně může skončit jedním velkým fiaskem

číst článek »

„Ty výjezdy s obytňákem jsou celkově neskutečné. Lidi jsou úžasní. Na spoustě míst na nás čekají davy, vítají nás potleskem, smaží nám řízky, pečou koláčky nebo bábovky. Od chvíle, co přijedeme, nás vždycky obsypou a minimálně hodinu jsme v obležení. Je to jízda a já chci všem poděkovat. Vážím si toho, že za námi cestují, berou si dovolenou nebo prostě jen přijdou ve volném čase,“ popisuje šéf hnutí ANO Babiš.

To zní vskutku velmi neskutečně, mnohem zajímavější však je, že v celých novinách nepadne ani slovo o tom, co je vlastně cílem oněch Babišových spanilých jízd po republice. K čemu mají sloužit? Jde o komunální a senátní volby, které nás čekají v září? Nebo spíš o lednové prezidentské klání?

Netransparentní výjezdy

Anebo hnutí ANO a Andrej Babiš už kalkulují s předčasnými volbami do poslanecké sněmovny (byť o kousek dál v novinách Babiš rovněž říká, že vzhledem k začátku českého předsednictví v EU nebude jeho hnutí iniciovat hlasování o nedůvěře vládě)? Případně jde o všechno tohle naráz? Nevíme a předseda ANO o tom nemluví. V tomto ohledu jsou jeho výjezdy obytňákem netransparentní a se svými příznivci a voliči nehraje úplně na rovinu.

Dále čtěte

Tisková konference vlády (Úřad vlády ČR)

Vláda pokračuje v hledání rovnováhy. Kritiku tak schytává hned ze dvou stran zároveň

číst článek »

V čem je naopak hodně přímočarý, je kritika vlády Petra Fialy, která novinám hnutí ANO dominuje. Pozoruhodné je, že ji kritizuje i za to, jak se chystá Českou republiku zadlužit. Přitom to byla právě Babišova vláda, za které zadlužení Česka výrazně narostlo a kdy se rozjela praxe obřích rozpočtových schodků.

V novinách tak najdeme číslo měsíce, kterým je podle hnutí ANO 1 200 miliard korun, a komentář k němu: „Minimálně o tolik se chystá zadlužit Česko Fialova vláda do roku 2025. Vyplývá to alespoň z dokumentu, který potají vložil ministr financí do oficiálního registru dokumentů. A to je ještě těch 1 200 miliard jen střízlivý odhad, protože k tomu přijdou náklady na vojenskou a humanitární pomoc Ukrajině,“ dočteme se zde.

Uvedený text ale ještě pokračuje: „Když se to dozvěděl šéf opozice a předseda ANO Andrej Babiš, trefně poznamenal: ‚Strašili vás před volbami, že Babiš zadlužil národ na generace. Přitom jsme 6. nejméně zadlužená země v Evropské unii. A ty peníze jsme dávali adresně, všichni vědí, kam šly. Fialova vláda udělá o 50 procent vyšší schodek než my. A potichoučku, bez komentáře.‘ Plán této vlády zadlužit Česko o 1 200 miliard korun je o to horší, že nechystají žádnou pomoc lidem s drahými energiemi, drahým benzínem nebo s náklady na bydlení.“

Ještě větší zadlužení

Ponechme stranou, že zmíněné číslo je dlouhodobý výhled ministerstva financí, kdy rozpočtové schodky mohou být ve skutečnosti také o dost nižší. Důležitější je, že hnutí ANO i ODS mají máslo na hlavě kvůli tomu, že zrušením superhrubé mzdy snížily příjmy státu, které ničím nenahradily.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

Tento výpadek samozřejmě výrazněji zasáhne současnou vládu, Babišova kabinetu se týkal pouze v závěru jejího vládnutí. Další věc je, že Andrej Babiš a jeho vláda těžili z nemalého ekonomického růstu, takže i přes rychlý nárůst rozpočtových výdajů se celkové zadlužení státu v prvních letech jeho vlády tolik nezvyšovalo. Přesto ještě na konci roku 2019 byl státní dluh 1,64 bilionu korun a o dva roky později už 2,46 bilionu korun.

Nejabsurdnější ovšem je, že Babiš kritizuje současnou vládu za oněch hypotetických 1 200 miliard v situaci, kdy sám navrhuje celou řadu opatření (píše se o nich i v novinách hnutí ANO): od nulové DPH na energie přes jednorázový příspěvek seniorům ve výši 6 000 Kč až po navýšení rodičovské na 400 000 Kč, a ještě mnohá další, která by vedla k tomu, že zadlužení v případě Babišovy vlády by bylo mnohem větší než oněch 1 200 miliard korun.

Předseda hnutí ANO tak kritizuje Fialův kabinet za něco, co rozhodně není Babišova silná stránka, naopak, to ale nic nemění na tom, že snížení daní, na kterém se podílela jak ODS, tak ANO, přispívá k vyšším rozpočtovým schodkům a zatím ani jedna z těchto stran nepřišla s uspokojivým řešením, jak to napravit.

Zdroj