Babiš mladší vypovídal na policii v kauze Čapí hnízdo. ‚Otec ze mě udělal bílého koně,‘ řekl

2 měsíce starý 13

Premiérův syn Andrej Babiš mladší v pondělí podruhé několik hodin vypovídal na policii. Vyšetřovatelům v Praze měl popisovat svou údajnou roli v kauze padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V té je stíhán i jeho otec, předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Praha 16:08 13. září 2021

Andrej Babiš mladší po druhé schůzce na policii. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Jsem rád, že jsem konečně mohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, ve které ze mě můj otec udělal bílého koně. Chci jen zdůraznit, že jsem nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu,“ uvedl po výslechu na policii Andrej Babiš mladší. Víc se pro média vyjadřovat nechtěl.

‚Nemám se čeho bát, byl jsem poškozen.‘ Andrej Babiš mladší vypovídal na policii pět hodin

Číst článek

V budově krajského policejního ředitelství v Kongresové ulici strávil spolu se svým právním zástupcem asi šest hodin. Schůzky se účastnili i obhájci jeho otce. Podle nich v obsáhlém vyjádření Andreje Babiše mladšího nezazněly žádné nové informace, které by je překvapily. 

První část příběhu

Babiš mladší mluvil minulý týden s vyšetřovateli o cestě na Krym, jeho výpověď trvala zhruba pět hodin. Tentokrát měl popisovat první část příběhu, tedy to, jak se podle jeho slov stal bílým koněm v kauze Čapí hnízdo. Už dříve řekl, že si neuvědomoval, že by mohl být podle svých slov nějakým způsobem nastrčený.

Začátkem září na zahájení kampaně hnutí ANO Babiš mladší popsal, že mu finanční ředitelka a členka představenstva koncernu Agrofert Petra Procházková dala podepsat nespecifikovaný dokument přímo v budově holdingu. On sám prý nevěděl, co podepisuje. Říká, že důvěřoval svému otci. Myslí si ale, že šlo dokumenty související s akciemi Čapího hnízda. Přitom tvrdí, že sám žádné akcie nikdy nedostal.

Babiš mladší zakázal své bývalé lékařce Protopopové mluvit s médii. Důvod nevysvětlil

Číst článek

Babiš mladší pak poslal v lednu 2018 policii podle médií e-maily, ve kterých psal, že byl kvůli kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo zavlečen na Krym, kde ho drželi premiérovi spolupracovníci. Údajně proto, aby v dotační kauze nemohl vypovídat.

Premiér vinu v případu odmítá. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn na Krym odjel dobrovolně a že trpí schizofrenií. Kauzu Čapí hnízdo zase popisuje jako vykonstruovanou a účelovou.

Do 17. září trvá lhůta pro doplnění dokazování, kterou policistům stanovil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten jim na konci srpna vrátil případ k došetření. Podle něj byly ještě potřeba další výslechy svědků a doplnění materiálu.

Policie v květnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše a také jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou, dříve Majerovou, která je rovněž přesvědčená o tom, že zákon porušen nebyl.

Marie Veselá, onz

Zdroj