Babiš nadbíhá Rajchlovým radikálům. Sám se demonstracím vysmíval

2 měsíce starý 12

Demonstrace v Praze 11. března | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Andrej Babiš považuje za chybu, že vláda nemluví s radikálními účastníky mítinku Jindřicha Rajchla. Vymezil se i proti výroku prezidenta Pavla, že chtějí jen bořit. Když se ovšem konaly řádově početnější demonstrace za jeho rezignaci, okázale je ignoroval.

Opoziční lídr pokračuje v promluvách na sociálních sítích, kde se tradičním stylem vymezuje proti vládě a nyní i prezidentovi, jenž nevyhověl jeho tlaku na odmítnutí podpisu snížené valorizace důchodů.

Odůvodnění, že tím údajně promeškal šanci spojovat rozdělenou společnost, zní zvláštně od politika, jemuž prezidentské volby vystavily červenou kartu právě kvůli dlouhodobému prohlubování příkopů mezi lidmi.

Čau lidi pokračuje

Naposledy se šéf ANO opřel do vlády, že nekomunikuje s demonstranty, jež přivedl na Václavské náměstí advokát Rajchl. Lze jen připomenout, že se rekrutují z nejradikálnějších okrajů politického spektra a jejich cílem není debata o sociálních dávkách, ale násilné svržení vlády a ukončení pomoci napadené Ukrajině.

Dále čtěte

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek  (ČTK)

Od Nielsena k třídní nenávisti odboráře Dufka. Distancoval se od něj i Středula

číst článek »

To však Babiše nezajímá, je naladěný na podobnou notu. Nyní se přihlásil k účastníkům akce, že je prý mezi nimi mnoho voličů ANO. Další dvě třetiny si přisvojuje SPD – alespoň pohledem přímého účastníka Jaroslava Foldyny.

Kdybychom tyto „sociologické sondy“ brali vážně, předseda hnutí PRO Rajchl neměl na Václaváku téměř žádného stoupence. Ex post si je rozebrali představitelé ANO a SPD, i když Okamura se od aktivit nové nekalé konkurence viditelně odtahuje.

Jak s odstupem času komentuje šéf ANO tuto demonstraci, jež skončila skandálním pokusem stovek extremistů násilně vniknout do Národního muzea?

Nikdo s nimi nemluví

„Já teď nebudu hodnotit, kdo tam mluvil na pódiu, ale chtěl bych říct, že tam byly tisíce našich voličů, oni mi to psali,“ projevil Babiš pochopení. Vzkázal premiéru Fialovi, že dělá velkou chybu, když „nestojí o ty lidi, kteří přišli demonstrovat“, protože vláda na ně podle něj kašle a nestará se o ně.

Současně se ohradil proti slovům prezidenta Petra Pavla, která zazněla při jeho návštěvě Bratislavy. „S těmi, kteří byli teď na demonstraci, už by asi nemělo smysl moc hovořit. Protože ti tam přišli s tím, že nechtějí naslouchat, oni chtějí bořit. To už je jiná emoce,“ uvedl Pavel.

Připomněl, že se na Václavském náměstí objevili sympatizanti Ruska. „Paradoxní je, že ti lidé tam přijdou s českými vlajkami, označují se za vlastence, a na čepici si dají ruskou trikoloru a vykřikují hesla, že by bylo potřeba, aby k nám Vladimir Putin přišel udělat pořádek. Takové lidi asi nemůžete brát úplně vážně.“

Byli to naši voliči

„Já se divím panu prezidentovi, že mluví o těchto lidech, že tam přišli něco bořit. Ne, nepřišli. Byli to naši voliči, kteří tam přišli a jsou nespokojeni s touto vládou, a nejen naši voliči. Takže bych očekával, že s nimi bude někdo mluvit, když s nimi nemluví ani vláda,“ reagoval šéf ANO.

Dále čtěte

Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD) (ČTK)

V opozičním táboře přituhuje. Babiš a Okamura se obviňují, kdo je větší lhář

číst článek »

Sice se distancoval od incidentu před Národním muzeem, ale zastal se kolegyně Vildumetzové, která sdílela hoax o policejním zásahu. „Chtěla jenom, aby vláda zareagovala. A je to škoda,“ doplnil.

Na co měla vláda reagovat? Na nejapný trolling šířený mimo jiné stínovou ministryní vnitra hnutí ANO?

Babiš kabinet peskuje, že nechce demonstranty vyslyšet, ale nezmínil se o Rajchlově výzvě k nezákonným blokádám vládních úřadů. Pochopení v tomto směru naopak vyslovil Karel Havlíček, který už otevřeně převzal agendu SPD.

Politici ANO si stěžují, že s radikály z Václavského náměstí nikdo nemluví, ale sami sledují jiný cíl. Přiživují se na těchto akcích jedině proto, že chtějí oslovit všechny nespokojené voliče. Babiš nehodlá vedle sebe nechat vyrůst kromě Okamury ještě radikálnějšího vůdce.

Rajchl přítěží

Rajchl je ve skutečnosti pro Babiše přítěží. Pochopil, že tyto spodní proudy ve společnosti, i když by se jednalo o několik procent populace, nelze podceňovat. Rajchl se zhlédl v Itálii dvacátých let minulého století, ale oslovuje i bolševické revanšisty, kteří dosud nestrávili svoje mizení z politické mapy.

Babišovo chování má opačnou stranu mince. Současně mu hrozí, a ukázaly to i prezidentské volby, že nadbíháním proruským extremistům může ztratit část středových voličů. Jelikož je v hnutí ANO stále neomezeným vládcem a poslední kritici Tomáš Macura a Ivo Vondrák to letos vzdali, nemá žádný korektiv.

Totéž platilo i opačně, když Milion chvilek organizoval mohutné demonstrace na Letné, jichž se zúčastnilo minimálně desetkrát víc lidí, než bylo na Rajchlově Václaváku. Na mítinku v létě 2019, kam přišlo 300 tisíc lidí, zazněly výzvy k Babišově rezignaci především kvůli jeho dodnes nevyřešenému střetu zájmů, propíranému i na evropské úrovni.

Raději foto s Potterem

Tehdejší premiér označil za skvělé, že lidé mohou vyjádřit svůj názor. „A je fakt skvělé, že máme svobodné a demokratické volby, kde si můžeme svobodně zvolit své zástupce,“ dodal. Dále se těmito mohutnými demonstracemi, na něž navázaly akce v desítkách měst, nezabýval.

Dále čtěte

()

Kupte si naši novou tašku! Bez Babiše a Okamury bude nejlíp

číst článek »

Požadavku na svoji rezignaci nerozuměl. „Kdybych rezignoval, padá celá vláda. Co by se stalo potom? Pan prezident by musel jmenovat nového premiéra. Koho? To zase rozhodne pan Minář na Letné, nebo co? Nechápu to. Vždyť máme svobodné volby,“ opakoval.

Babiš odmítl jednání s organizátory a napadl tehdejší opozici, že se údajně nechává instruovat nedostudovaným studentem, co mají dělat. Na důkaz absolutní ignorace názorů stovek tisíc lidí publikoval v den demonstrace fotografie s hercem z Harryho Pottera Danielem Radcliffem a informaci, že „přibral 3,5 kila a musí nabrat svaly“.

Dnes je situace jiná. Demonstranti požadující Babišovo odstoupení se nekryjí s účastníky proruských demonstrací. Neuchylovali se k násilným akcím a nakonec respektovali výsledky voleb, s jejichž pomocí v roce 2021 vyprovodili ANO do opozice.

Bývalý premiér se snaží vlísat do přízně radikálům, kteří jsou Rajchlem, ač je právník, vyzýváni k protiústavnímu chování a revolučnímu puči. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Zdroj