Babiš navrhuje pro školáky úřednickou maturitu. Byli by hodnoceni na základě průměru za celé studium

2 měsíce starý 4

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřednickou maturitu. Nemuseli by tak podle něj skládat klasickou maturitní zkoušku a na maturitním vysvědčení by mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy. Premiér to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes,

Praha 17:36 3. března 2021

Ministerstvo školství návrh nepodporuje, o změně zkoušek jedná se školami (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Chci navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání,“ uvedl Babiš. „(Znamená) To, že z maturitních předmětů by se výsledná známka udělila na základě průměru za všechny roky studia,“ řekl Babiš v rozhovoru.

Soud zakázal pražskému gymnáziu pokračovat v distanční výuce. Krizové opatření podle něj neplatí

Číst článek

Studenti, kteří by udělení maturitní zkoušky odmítli, nebo by nesouhlasili s výslednou známkou, by si podle premiéra mohli udělat klasickou maturitu v podobě, v jaké ji pro letošní školní rok připravilo ministerstvo školství.

Podle dosavadních informací úřadu se na jaře podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. Praktické zkoušky budou moct ředitelé škol nahradit jinou formou, případně je posunout na léto, stejně jako praktickou výuku, která se nyní kvůli epidemii nemůže ve školách konat.

Hledání podpory

Babiš ale zatím nenašel shodu s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Mluvčí resortu Alena Lednová řekla, že ministerstvo školství kontinuálně zohledňuje aktuální vývoj epidemie a jedná se zástupci škol o případných změnách v podobě zkoušky.

„Jsem ale rozhodnut, že to navrhnu. Celý letošní rok byl pro studenty extrémně náročný a myslím si, že jiná by měla být i maturita,“ vysvětlil premiér. Návrh nepodporuje ani Asociace ředitelů gymnázií. Její předsedkyně Renata Schejbalová serveru iDNES.cz řekla, že by úřednická maturita mohla studenty v budoucnu znevýhodnit na trhu práce a maturity by tak měly proběhnout.

Premiér také uvedl, že dostal stovky e-mailů od studentů a přesvědčily ho hlavně příběhy žáků ze zdravotnických oborů, kteří kvůli epidemii vypomáhali v nemocnicích či domovech seniorů. Situaci těchto studentů označil Babiš za velmi obtížnou. Poukázal i na to, že na Slovensku měli maturanti úřední maturitu už loni.

„Na Slovensku si o úřední maturitu požádalo 99 procent studentů, jen jedno procento se s výslednou známkou nespokojilo,“ dodal. Nepochybuje tak, že by vysoký zájem převládal i mezi českými studenty. 

ČTK

Zdroj