Babiš navštíví oblast zasaženou ničivými bouřemi, vláda okamžitě uvolní peníze

1 měsíc starý 13

Zároveň nevyloučil mimořádné zasedání vlády v případě, že by bylo třeba rozhodnout o uvolnění peněz pro postižené obce. Podle ministryně financí Aleny Schillerové vláda v rámci rychlé pomoci Jihomoravskému kraji okamžitě uvolňuje deset milionů korun.

Při extrémních bouřích byly podle záchranářů zraněny desítky lidí, nejméně jeden zemřel, přesný počet zatím není znám, a značné jsou i škody na majetku. Uzavřené jsou obce Hodonín, Hrušky, Moravská Nová Ves a Týnec, uvedla policie.

Své dotační programy s alokací přes 500 milionů korun mají do oblasti přesměrovat ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj, uvedla na Twitteru šéfka státní kasy. Humanitární pomoc oblasti podle ní začíná poskytovat správa státních hmotných rezerv a je třeba také začít s pracemi na opravě komunikací. Sama míří do postižené oblasti.

Postižení mají k dispozici okamžitou mimořádnou pomoc až 58 tisíc korun. Okamžitě musí začít práce na opravě komunikací, kde je potřebné prostředky připraven bezodkladně uvolnit SFDI. Intenzivně řešíme další možnosti rychlé pomoci všem, kteří ji v těchto chvílích potřebují.

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 24, 2021

„V obcích postižených tornádem zajišťujeme mobilní týmy úřadů práce, které budou občanům vyplácet okamžitou pomoc až 58 000 Kč,” oznámila na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Musím se samozřejmě spojit s hejtmanem, abych samozřejmě navštívil ta místa,” řekl po nočním jednání v Bruselu premiér Babiš s tím, že chce svou návštěvu koordinovat s vedením kraje, aby nepřekážet například při záchranných pracích.

Premiér uvedl, že dřívější odlet z Bruselu mu znemožnilo počasí a že do Česka zamíří dnes kolem poledne po druhém dni zasedání summitu. Dodal, že byl i během jednání šéfů unijních států v kontaktu s vedením postiženého kraje, s náčelníkem armádního generálního štábu Alešem Opatou i ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou.

„Pokud by bylo potřeba zasedání vlády kvůli uvolnění nějakých prostředků, tak určitě není problém to udělat,” prohlásil Babiš, podle něhož však koordinace ministrů v současné krizové situaci funguje dobře.

Zdroj