Babiš nejdříve slíbil, že bude v Senátu po dobu jednání o daních. Nakonec stejně odešel

1 měsíc starý 2

Předseda vlády Andrej Babiš sliboval, že bude na jednání o podobě vládního daňového balíčku přítomen po celou dobu. Důležitá změna daní si ale jeho důkladnou pozornost nakonec nezasloužila. Ze Senátu totiž po několik ahodinách odešel. Horní komora kvůli tomu i zvažovala přerušení tohoto jednání. Nakonec však rozhodli, že budou pokračovat – i kvůli velkému očekávání veřejnosti.

„Rozšířila se fáma, že chci ve čtvrtek strávit v Senátu jen 1,5h a pak odletět do Bruselu na ER. Není to pravda. V Senátu budu kvůli daňovému balíčku tak dlouho, jak bude třeba. I kdyby mě měl v Bruselu zastoupit polský premiér. Snad ale bude ta debata konstruktivní a pragmatická,“ sliboval ještě ve středu předseda vlády Andrej Babiš na svém Twitteru. Nakonec tento příslib sám nesplnil.

Po dvou hodinách čtvrteční schůzi Senátu opustil. Vysvětlit, že nedokázal zajistit zastupování premiérem jiné země EU na jejím summitu. Program summitu prý obdržel až ve 21:30, další podrobnosti pak ve 23:30. Začíná ve čtvrtek ve 13 hodin.

Podle některých senátorů tím ale ukázal, že horní komoru parlamentu pouze opakovaně ignoruje.

„Je to hrozné, že premiér této země neumí držet slovo,“ okomentoval to místopředseda Senátu Jan Horník ze STAN. Podle něj se Senát musel podřídit premiérovým možnostem a přáním ohledně termínu projednávání balíčku. Ke kritikům se přidal také předseda klubu hnutí Senátor 21 a Pirátů Václav Láska, podle něhož Babiš postupuje vůči Senátu arogantně a opakovaně se nechává zastupovat.

Zástupci KDU-ČSL i ODS premiérovu omluvu akceptovali. Jiří Čunek z KDU-ČSL uvedl, že mu premiér chybět nebude, protože od svého návrhu na sazby daně z příjmů neustoupí.

Vicepremiérka Alena Schillerová za ANO uvedla, že premiérova účast v Bruselu je nezbytná, neboť má vyjednat přísun 962 miliard korun z peněz EU pro ČR v příštích letech.

Zdroj