Babiš označil migrační pakt za největší Fialovu a Rakušanovu zradu

před 2 týdny 27

foto Ilustrační foto - Zleva ministr vnitra ČR Vít Rakušan a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny z podnětu ANO k jednání o migračním paktu EU, 18. dubna 2024, Praha.

Praha - Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil migrační pakt Evropské unie za největší zradu v novodobých dějinách České republiky, které se dopustili premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Dohoda je podle lídra ANO "šílená a obludná", obsahuje podle něho skryté uprchlické kvóty a zavazuje k přijímání migrantů z Afriky a z Blízkého východu podle představ Bruselu. Babiš to řekl v úvodu dnešního mimořádného sněmovního jednání, které nechali k migračnímu paktu svolat stejně jako koncem února poslanci ANO.

"Fiala s Rakušanem bez jakéhokoli přehánění vyměnili naši bezpečnost, kulturu a způsob života za neřízenou migraci, explozi kriminality a rozklad naší společnosti," prohlásil Babiš. Migrační pakt podle něho není lék, ale jed, který slouží k "asistované sebevraždě Evropy a její kultury".

Rakušan před jednáním novinářům řekl, že migrační pakt, jak jej schválili minulý týden europoslanci, není dokonalý, ale dává základ pro další opatření. Je podle něho lepší než současná neexistence přesných pravidel například ve sdílení informací nebo návratové politice. "Nynější stav migrace v unii je neuspokojivý, vyžaduje racionální řešení, nikoli iracionální strašení," zdůraznil ministr vnitra. Neřešená migrace podle něho povede k tomu, že se Evropská unie ocitne ve stavu faktického ohrožení.

Babiš ale tvrdí, že na záchranu západní Evropy je pozdě. V Česku a v zemích střední a východní Evropy je ale podle něho ještě možné situaci odvrátit. "Stále máme čas a možnost s nelegální migrací bojovat. Prvním krokem je ve volbách do Evropského parlamentu odmítnout progresivistické vítače, ekofanatiky a sociální inženýry, kteří chtějí násilně vylepšovat, v uvozovkách, náš svět," řekl dnes předseda ANO.

Odmítání migrantů z odlišného kulturního prostředí není podle něho projevem nedostatku solidarity, ale pudu sebezáchovy. "To musí být jasné každému, kdo vidí, co se děje v západoevropských městech," dodal.

Koncem února koaliční většina po úvodní zhruba pětihodinové diskusi zamezila schválení návrhu programu mimořádné schůze, která se tak nekonala. Je pravděpodobné, že se obdobný scénář zopakuje i tentokrát.

Přečtěte celý článek