Babiš plánuje navštívit zasaženou Moravu. ‚Pokud bude potřeba uvolnit prostředky, není problém’

4 týdny starý 11

Český premiér Andrej Babiš chce v pátek odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek večer zasáhly ničivé bouře a tornádo. Babiš to ve čtvrtek nad ránem sdělil novinářům v Bruselu po prvním dni jednání summitu Evropské unie. Zároveň nevyloučil mimořádné zasedání vlády v případě, že by bylo třeba rozhodnout o uvolnění peněz pro postižené obce.

Brusel 3:49 25. června 2021

Andrej Babiš přiletí kvůli ničivé bouři na Moravě ze summitu Evropské unie | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Při extrémních bouřích byly podle záchranářů zraněny desítky lidí, zatím nespecifikovaný počet jich zemřel, značné jsou zřejmě i škody na majetku.

"Je to obrovská tragédie," komentoval premiér @Andrej Babiš situaci na Hodonínsku. Ze summitu v Bruselu se chystá odletět v pátek kolem poledne a pokračovat následně do Jihomoravského kraje.

03:07 – 25. 06. 2021

1

Své dotační programy s alokací přes 500 milionů korun mají do oblasti přesměrovat ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj, uvedla na twitteru šéfka státní kasy. Humanitární pomoc oblasti podle ní začíná poskytovat správa státních hmotných rezerv a je třeba také začít s pracemi na opravě komunikací.

„V obcích postižených tornádem zajišťujeme mobilní týmy úřadů práce, které budou občanům vyplácet okamžitou pomoc až 58 000 Kč,“ oznámila na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Musím se samozřejmě spojit s hejtmanem, abych samozřejmě navštívil ta místa,“ řekl po nočním jednání v Bruselu premiér Babiš s tím, že chce svou návštěvu koordinovat s vedením kraje, aby nepřekážet například při záchranných pracích.

Premiér uvedl, že dřívější odlet z Bruselu mu znemožnilo počasí a že do Česka zamíří v pátek kolem poledne po druhém dni zasedání summitu. Dodal, že byl i během jednání šéfů unijních států v kontaktu s vedením postiženého kraje, s náčelníkem armádního generálního štábu Alešem Opatou i ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou.

Bohužel se kvůli počasí nemůžu vrátit do České republiky. Mluvil jsem s generálem Opatou a generálem Rybou a požádal vicepremiérku @Alena Schillerová, aby byla k dispozici hejtmanovi @Jan Grolich pro okamžitou pomoc vlády postiženým občanům a jejich rodinám.

21:23 – 24. 06. 2021

22 356

„Pokud by bylo potřeba zasedání vlády kvůli uvolnění nějakých prostředků, tak určitě není problém to udělat,“ prohlásil Babiš, podle něhož však koordinace ministrů v současné krizové situaci funguje dobře.

ČTK

Zdroj