Babiš po neúspěchu zvažuje odchod ze Sněmovny, chce nabrat dech. Jasno má být příští týden

1 měsíc starý 14

Babiš přemýšlí, že odejde ze Sněmovny, potvrdily CNN Prima NEWS dva důvěryhodné zdroje z řad hnutí ANO. Po neúspěchu v prezidentských volbách by se expremiér mohl odmlčet a znovu se naplno zapojit do kampaně až před sněmovními volbami v roce 2025. Sám vždy říkal, že se pro něj více hodí premiérská funkce než ta prezidentská.

ČTĚTE TAKÉ: Rozdělené Česko je varováním pro vládu. Experti nastínili, co hrozí v dalších volbách.

Na konkrétní dotaz CNN Prima NEWS ohledně své budoucnosti a možného složení mandátu Babiš nereagoval. Podle dostupných informací bude jasno 8. února, kdy se má sejít předsednictvo ANO.

Jestli Babiš zůstane šéfem hnutí, neví zatím údajně ani jeho nejbližší kolegové. On sám na tento dotaz na tiskové konferenci po 2. kole prezidentských voleb reagoval právě s odkazem na rozhodnutí předsednictva ANO, které má celou situaci vyhodnotit. Na brífinku také řekl: „Přeji vám svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše. Zkuste bez něj žít.“ Variantou by mohlo být, že ANO bude mít nového předsedu a Babiš zůstane v čestné funkci, například po vzoru TOP 09 a Karla Schwarzenberga.

Vondrák, nebo „babišovci“?

V ANO je několik výrazných tváří, které by Babiše mohly nahradit, například exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová nebo dvojitý exministr a první místopředseda ANO Karel Havlíček. Ten však v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že ambice nahradit Babiše v čele hnutí zatím nemá.

Část členů hnutí by mohla podpořit také poslance a hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka, který dlouhodobě kritizuje populistické a levicové směřování hnutí. Jeho odklon od hlavního proudu v hnutí demonstrovaly deklarace, že Babiše nevolil ani v jednom kole prezidentských voleb.

Spekulace o tom, že se Babiš chystá stáhnout do pozadí, posílily i odchody PR stratégů a marketérů. U Babiše končí jak marketér Marek Prchal, tak mluvčí Vladimír Vořechovský a někdejší šéfka úřadu vlády Tünde Bartha, která měla na starosti volební kampaň a v případě úspěchu měla být hradní kancléřkou.

Zdroj