Babiš poslal Blatnému další vytýkací dopis, kritizuje ho kvůli bamlanivimabu

3 měsíce starý 12

Babiš poslal Blatnému další vytýkací dopis, kritizuje ho kvůli bamlanivimabu

Premiér Andrej Babiš začal s písemnými výtkami ve druhé polovině března. Ministrovi Blatnému prostřednictvím dopisů vytýká údajně malou podporu nových léků na covid-19, a také postup při tendru na testy na covid-19 pro školy nebo strategii boje proti rakovině. Ministerstvo zdravotnictví podle serveru nechtělo poslední dopis komentovat.

Premiér ministra Blatného v dopise z 29. března podle Deníku N žádá, aby ministerstvo umožnilo pacientům léčbu bamlanivimabem v co největší míře. "Snažíte se opravdu přispět k řešení situace ze všech sil i vy z funkce ministra zdravotnictví?" píše premiér. "Očekávám od vás jasnou a stručnou odpověď hodnou ministra zdravotnictví ČR a lékaře, nikoli další slohové cvičení, co nejde a proč to nejde," vyzývá premiér v dopise.

Naráží tím na dřívější dopis, v němž také kritizoval podmínky pro podávání nových léků. "V době, kdy nemáme dostatek vakcín, jste měl vy jako ministr zdravotnictví umožnit indikovaným pacientům léčbu s protilátkami v největší možné míře, k čemuž ovšem podle mých informací nedošlo," psal podle serveru Babiš v prvním dopise z poloviny března.

"Případné změny v indikaci budou odvislé výhradně od výsledku odborných diskusí a analýzy dosavadních zkušeností," sdělila Deníku N mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová k podmínkám pro podávání zmíněných léků.

Nemocnice v Česku mají k dispozici léky proti covidu-19 s tzv. monoklonálními protilátkami bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, od firmy Regeneron. Mohou je však aplikovat pouze pacientům s vybranými druhy diagnóz.

Odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která v březnu vznikla při ministerstvu zdravotnictví, podle serveru Novinky.cz doporučili ve čtvrtek zmírnění kritérií pro podávání těchto látek.

Zdroj