Babiš půjde za ODS s velkorysým gestem. Chce ukázat, že se nevzdal, odhaduje expert

3 měsíce starý 35

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Získala celkem 71 mandátů, kvůli novému volebnímu systému má ale o jeden méně než druhé hnutí ANO. Spolu s lídrem Petrem Fialou (ODS) už v sobotu večer podepsala memorandum s koalicí Pirátů a Starostů, že obě uskupení budou o vládě jednat pouze spolu. Dohromady dají většinu 108 z 200 poslanců.

Jenže prezident Miloš Zeman by měl dát podle svých dřívějších vyjádření první pokus na sestavení vlády Babišovi, jehož hnutí ANO je v konkurenci samostatných stran nejsilnější. „Babiš půjde do jednoho pokusu, aby ukázal, že to zkusil a nic nevzdal. Určitě přijde k ODS s velkorysým gestem. ODS asi odmítne, ale on bude mít argument, že pro složení vlády dvou stran udělal maximum,“ řekl komentátor Korecký. ANO a ODS by měly dohromady 104 poslanců.

Také Petr Holec z Info.cz si myslí, že nic jiného než velkorysá nabídka Babišovi nezbývá. „Šance je ale minimální. Není čas, aby se jednota antibabišovských koalic rozložila. Mají většinu i bez Pirátů, kteří měli být zejména pro ODS problémem. Volební výsledek ale ODS zbavil pirátského traumatu,“ narážel Holec na špatný výsledek Pirátů, kteří získali jen čtyři poslance, zatímco jejich koaliční partner STAN 33.

Zeman prý Babišovi řekl, že ho sestavením vlády opravdu pověří. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se proti výroku českého premiéra ohradila s tím, že informaci by měl potvrdit prezident nebo jeho kancelář.

Měla by si vláda prosadit šéfa Sněmovny?

V povolebním vyjednávání je důležitý také post předsedy Sněmovny. Pokud první dva pokusy o sestavení vlády lídrem, kterého si vybere prezident, nedopadnou, třetí pověření je právě na šéfovi dolní komory Parlamentu. „ANO by si post mohlo nárokovat, protože je silnější než vítězná koalice,“ konstatoval komentátor Holec.

V této otázce se s Koreckým neshodli. „Někdy to byl člen opozice, ve většině případů ale zástupce vládnoucí většiny. Nikdy jsem nebyl příznivcem, že by se vláda měla bratříčkovat s opozicí a uplácet ji lukrativními funkcemi. Měl by to být představitel vládní většiny. Jde o strategický post, protože při třetím pokusu navrhuje premiéra,“ zdůraznil Korecký s tím, že pro budoucí vládu by nebylo strategické, kdyby šéfa Sněmovny neměla.

O jakých ministrech se spekuluje a jak by mohlo vypadat personální obsazení vlády, pokud by byl premiérem Petr Fiala? Přečtete si ZDE.

Zdroj