Babiš s Hamáčkem mlží, tvrdí Fiala. Opozice dál usiluje o nedůvěru vládě

4 týdny starý 10

Opoziční koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) chce dál usilovat o vyjádření nedůvěry vládě. Jejich snahu o sehnání potřebných podpisů pro vyvolání hlasování, nezbrzdily ani v sobotu zveřejněné informace o účasti Ruska na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích a na ně navazující roztržka mezi Českem a Ruskem, kterou nyní vláda řeší.

„Na našem postupu se nic nemění, spíše naopak. Nejasnosti ohledně vyšetřování výbuchu ve Vrběticích a postupu Andreje Babiše a Jana Hamáčka činí náš požadavek, aby vláda požádala o důvěru, ještě aktuálnější. Existuje řada otázek, na které neznáme odpovědi a Babiš s Hamáčkem jen mlží,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Spolu s kolegy z koalice chtěl už v průběhu tohoto týdne začít sbírat podpisy pro hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a případně hlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny. Kdy konkrétně by chtěl hlasování vyvolat, neupřesnil.

Možnost rozpuštění Sněmovny nebo vyjádření nedůvěry vládě dnes v podvečer na společném jednání proberou předsedové stran sdružených v koalici Spolu se šéfy Pirátů a Starostů a nezávislých.

Piráti a STAN se minulý týden stavěli k možnému vyjáření nedůvěry vládě spíše rezervovaně. Obávali se, že vyslovení nedůvěry by znamenalo faktické předání moci do rukou prezidenta Zemana. „Ten již deklaroval, že nechá dovládnout vládu Andreje Babiše i bez důvěry. My chceme vrátit moc do rukou lidí a nechat je rozhodnout ve volbách, a tedy jít cestou případného rozpuštění Sněmovny,“ uvedl už minulý týden předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Naši důvěru tato vláda nikdy neměla. Ale vyslovovat vládě teď nedůvěru není nejlepší nápad. Prezident buď nechá dovládnout Babiše bez důvěry, nebo vytáhne z klobouku vládu „Rusnok II“.
Náš plán: schválit co nejrychleji volební zákon, rozpustit Sněmovnu a nechat rozhodnout voliče

— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) April 15, 2021

„Naši důvěru tato vláda nikdy neměla. Ale vyslovovat vládě teď nedůvěru není nejlepší nápad. Prezident buď nechá dovládnout Babiše bez důvěry, nebo vytáhne z klobouku vládu ‚Rusnok II‘,“ upozornil předseda STAN Vít Rakušan, podle nějž by mělo být prioritou dotažení volebního zákona a následné rozpuštění Sněmovny.

Pro vyslovení nedůvěry vládě je potřeba sehnat 50 podpisů poslanců, na jejichž základě se hlasování vyvolá. Hlasovat pro něj pak musí nadpoloviční většina všech poslanců, tedy 101. K rozpuštění Sněmovny jsou pak potřeba hlasy tří pětin poslanců, tedy 120 hlasů, na jejichž základě Sněmovnu rozpustí prezident.

Sněmovnu nelze rozpustit tři měsíce před skončením volebního období, po jejím rozpuštění se musí uskutečnit volby do dvou měsíců.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že jeho vláda o důvěru sama žádat nebude.

Pětice výše zmíněných opozičních stran má dohromady 68 poslanců, dalších 19 hlasů by mohla dodat SPD, která je rovněž pro vyslovení nedůvěry vládě. Pro něj by však bylo potřeba ještě 15 hlasů poslanců KSČM. Pro rozpuštění Sněmovny by se k hlasovacímu bloku muselo přidat ještě všech 6 nezařazených poslanců a také většina ze 14 poslanců vládní ČSSD.

Zdroj