Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky, že rozkrádal a „zabil lidi cez padáky“

5 měsíce starý 22

Kalousek žádal omluvu za výroky, které o něm Babiš pronesl při projevu ve sněmovně. Výroky ale podle soudního senátu vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Ani jeden z aktérů sporu k soudnímu jednání nedorazil. Kalouskův právník Stanislav Balík řekl novinářům, že podá dovolání. Zmínil také možnost ústavní stížnosti.

Babišovy sporné výroky zazněly na schůzi sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD v roce 2018. O svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Kalouskovi navíc tykal a označil ho za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“. Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

Mělo jít o „běžnou komunikaci“

Odvolací senát Hany Lojkáskové se shodl s okresním soudem na tom, že žaloba správně měla směřovat na stát, nikoliv na Babiše, protože politik výroky pronesl jako předseda vlády, ne jako soukromá osoba.

Ani tak by ale Kalousek s požadavkem na omluvu podle soudu neuspěl. „Šlo o připomenutí kauz, o kterých se veřejně mluví už čtvrt století,“ poznamenala soudkyně. Připomněla také, že Kalousek s Babišem spolu podobným stylem hovoří naprosto běžně. „Nejde o žádné vybočení ze způsobu, jakým spolu komunikují,“ podotkla.

Okresní soud Praha-západ původně rozhodl zcela opačně tak, že Babiš nese osobní odpovědnost a že se má Kalouskovi omluvit jak písemně, tak i ústně na schůzi sněmovny. Babiš ale následně uspěl s odvoláním a krajský soud věc vrátil zpět se závazným právním názorem, který poté vedl k zamítnutí žaloby. Kalousek trval na tom, že Babiš lhal dolní komoře i veřejnosti a že lhářům se nesmí ustupovat.

Zdroj