Babiš se omluvil za slova o útoku. Hamáček si předvolal ruského velvyslance

1 měsíc starý 10

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček a premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území. V pondělí uvedl, že nešlo o státní terorismus. Předseda vlády se zároveň omluvil za pondělní vyjádření, že šlo o útok na zboží bulharského podnikatele. Za výrok jej kritizovala opozice i statutární místopředseda koaliční sociální demokracie Roman Onderka. Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského.

„Byl to samozřejmě odporný a zcela nepřijatelný teroristický akt,“ uvedl Babiš ve Sněmovně. S odkazem na výklad nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ale řekl, že z právního hlediska nebyl pravděpodobný podíl agentů ruské vojenské zpravodajské služby GRU na výbuchu „akt terorismu vůči ČR“.

„Použil jsem slovo zboží, za to se omlouvám, tak jsem to nemyslel. Je mi líto, že přišli o život naši spoluobčané. Nebylo to vůbec takhle myšleno. Já jsem jenom interpretoval to, co nám bylo řečeno,“ řekl premiér ke svém pondělnímu vyjádření na brífinku ve Sněmovně, který předcházel jeho vystoupení před poslanci.

Dále čtěte

Ilustrační foto (FORUM 24)

Letní tábory: Kapacity se plní, není však jasné, jestli vůbec budou

Většina letních táborů už spustila přihlašovaní, nikdo ale neví, zda se budou moct uskutečnit. Situace ohledně koronaviru je proměnlivá a ...

číst článek »

Poslancům pak Babiš řekl, že ho jeho pondělní výrok mrzí. Byl myšlen podle premiéra tak, že cílem útoku byl materiál určený k převozu do Bulharska, což potvrdily Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Skutečně nechceme žádnou válku, my jsme chtěli uklidnit české občany,“ dodal.

Praha v reakci na závěry tajných služeb o ruské vině za výbuch, při němž v roce 2014 zahynuli dva lidé, vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády. Rusko v odvetě poslalo domů 20 lidí z českého velvyslanectví v Moskvě. Babiš to označil za „nepřijatelné a bezprecedentní“ a uvedl, že už jednali s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) o dalším postupu. Konkrétnější ale premiér nebyl.

Sociální demokracie se krátce před brífinkem proti Babišovým pondělním výrokům vymezila. Podle Onderky byly nepravdivé. „Při výbuchu zemřeli dva nevinní čeští občané, další stovky lidí byly bezprostředně ohroženy. Nemůžeme popřít, že to byl akt terorismu na našem území, a my to jako akt terorismu vnímáme. Lidé prostě nejsou zboží,“ řekl Onderka. Vedení sociální demokracie zároveň doporučilo Hamáčkovi, aby zastoupení na zastupitelských úřadech v Praze a Moskvě bylo vyrovnané. Totéž požaduje i opozice.

Babiš zopakoval, že se o důvodném podezření ze zapojení dvou ruských agentů do výbuchu poprvé ústně dozvěděl 7. dubna, písemný materiál dostal až v pátek 16. dubna.

Premiér také uvedl, že ministerstvo financí připravuje žalobu na vymáhání škody kvůli podezření z ruského podílu na výbuch muničního skladu ve Vrběticích. Hamáček už v neděli uvedl, že tato snaha nebude úspěšná, neboť Rusko by tím přiznalo svou vinu. Škody byly vyčísleny na zhruba jednu miliardu korun. Požadavek na řádné odškodnění lidem i obcím v okolí Vrbětic na Zlínsku v pondělí představili zástupci několika obcí v okolí Vlachovic, do kterých Vrbětice spadají.

Hamáček ve středu předvolal ruského velvyslance

Hamáček jako pověřený ministr zahraničí dnes oznámil, že si na středeční odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska, Zmejevskij bude také jako první seznámen s případnou další českou reakcí. Zároveň čeští velvyslanci ve členských státech EU a NATO mají požádat spojence o solidaritu a koordinovaný postup.

Dále čtěte

Bohumil Doležal (archiv)

Objednejte si druhé vydání knihy V zemi babišismu a buranokracie

Kniha V zemi babišismu a buranokracie publicisty a předsedy Klubu na obranu demokracie Bohumila Doležala zaznamenala nevídaný úspěch. Ještě v ...

číst článek »

Zmejevskému chce sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Hamáček to řekl dnes odpoledne na tiskové konferenci po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle Hamáčka paralyzovalo její chod. Hamáček zároveň uvedl, že Zmejevskij bude ve středu jako první seznámen s případnou další českou reakcí.

Čeští velvyslanci v členských zemích Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) se mají obrátit na vlády a požádat spojence o solidaritu a kolektivní akci, řekl Hamáček. Mimo jiné Česko žádá o to, aby země zvážily předvolání ruských velvyslanců, a vyzývá ke kolektivní akci, která by směřovala k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušných ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO.

Česká ambasáda v Moskvě je podle Hamáčka ve stavu, kdy může fungovat jenom s velkými obtížemi, proto ČR zároveň žádá o podporu od spojenců při zajištění jejího chodu.

Opozice žádá vládu o rázné kroky

„Srovnejte poměry a vyčistěte ruskou ambasádu v Praze,“ vyzval dnes ve sněmovně premiéra šéf lidovců Marian Jurečka.

„Česká vláda musí reagovat. Není možné říct – tak my jsme vám vyloučili 18 agentů se statutem diplomatů, vy jste nám tam vyhostili 20 diplomatů. A tím to končí. Je potřeba udělat rázné kroky, srovnat počet diplomatů v obou zemích a postupovat jasně a rozhodně,“ citovala ODS Petra Fialu na twitteru.

.@P_Fiala: Česká vláda musí reagovat. Není možné říct – tak my jsme vám vyloučili 18 agentů se statutem diplomatů, vy jste nám tam vyhostili 20 diplomatů. A tím to končí. Je potřeba udělat rázné kroky, srovnat počet diplomatů v obou zemích a postupovat jasně a rozhodně.

— ODS (@ODScz) April 20, 2021

„Teď je ten správný okamžik k těmto krokům přistoupit a ruské velvyslanectví zeštíhlit,“ okomentovala Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Velvyslanci v členských státech EU a NATO mají žádat spojence, aby pokračovali v projevech vyjádření solidarity a pracovali na společném prohlášení EU a NATO. Česko též žádá o to, aby země protestovaly „proti destruktivnímu působení ruských zpravodajských služeb proti zájmům a bezpečnosti členských států EU a NATO.“

„Vyzveme na půdě NATO a EU k mobilizaci strategické komunikace, která vychází ze zkušeností zemí, které vypověděly ruské zpravodajce a čelily nebo čelí ruským dezinformacím této souvislosti,“ poznamenal Hamáček.

Zdroj