Babiš se postavil proti Benešové. Kárná žaloba na šéfa žalobců Zemana není možná, tvrdí premiér

1 měsíc starý 2

Babiš dnes s ministryní Benešovou hovořil právě o jejím záměru podat kárnou žalobu na šéfa žalobců Pavla Zemana. Benešová potvrdila, že byl podán podnět na kárné řízení právním zástupcem Imex Group Radkem Ondrušem. Tento advokát, který v minulosti rovněž působil jako žalobce na Nejvyšším státním zastupitelství a byl podřízeným Benešové, v kárném návrhu napadá Zemanovo jednání v souvislosti s Vrběticemi.

„Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat,“ řekla ve středu Právu Benešová. Podle jejího názoru neměl Zeman v kauze Vrbětice vystupovat, jelikož není dozorovým ani dohledovým státním zástupcem a prý se "pasoval do role jakéhosi generálního prokurátora". S tím ale nesouhlasí předseda vlády Andrej Babiš. 

"Právní zástupce Imex Group podává různé podněty a oznámení na různé vysoké funkcionáře. Podnět ke kárnému řízení sice bude prověřen, ale jsem přesvědčen, že k podání kárné žaloby není možné přistoupit," uvedl Babiš.

Pavel Zeman byl podle něj vždy pouze na schůzky přizván. "Nikdy se neřešil trestní spis a nejvyšší státní zástupce nikdy nevystupoval jako dohledový nebo dozorový orgán. Je zcela legitimní pozvat si představitele zapojených institucí k řešení otázek souvisejících s přístupem Česka v rámci kauzy Vrbětice," doplnil Babiš.

"Od samého počátku tvrdím, že je pouze jedna vyšetřovací verze a že nelze vyloučit, že trestní řízení skončí odložením věci. Pokud se nám nepodaří oba podezřelé vyslechnout nebo zajistit jejich přítomnost. Takový je zákonný postup," uvedl Zeman pro ČTK.

U vrbětické kauzy ovšem vykonává dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně, dohledovým státním zastupitelstvím je tedy olomoucké vrchní státní zastupitelství.

"Pan nejvyšší státní zástupce dohled nevykonává, nemůže nám dávat žádné závazné pokyny, pouze jako osoba, která stojí v čele soustavy státního zastupitelství, od nás legitimním způsobem získává informace o této výjimečné trestní věci," vysvětlil šéf brněnských krajských žalobců Jan Sladký. Doplnil, že základní informace o kauze jsou Zemanovy průběžně poskytovány na základě příslušných interních předpisů soustavy státního zastupitelství.

Zdroj