Babiš stojí před otázkou: Budeme poslední v očkování, nebo nám přijde o 70 tisíc vakcín méně

3 měsíce starý 7
 EUPremiér Andrej Babiš. Zdroj: EU

Velvyslanci se v Bruselu zatím nedohodli na rozdělení deseti milionů vakcín Pfizer/BioNTech. Jednání podle zdroje Deníku N zablokovaly Česko, Rakousko a Slovinsko. Česko by podle stávajícího plánu mělo dostat navíc zhruba 70 tisíc vakcín. Jenže státy, které objednaly méně dávek než ČR, by v rámci tohoto dorovnání dostaly mnohem víc a všechny by Česko do konce června v podílu proočkovanosti předstihly. Kdyby se oněch deset milionů rozdělilo striktně podle počtu obyvatel, Česko by na dno statistik nespadlo. V absolutních číslech by ale přišlo o 70 tisíc dávek, a navíc by zablokovalo solidaritu vůči ostatním zemím.

Česko patří mezi ty unijní státy, které objednaly menší počet vakcín, další země jsou na tom ale ještě hůř, protože vsadily na společnost AstraZeneca. V Bruselu se proto nyní řeší rozdělení deseti milionů vakcín Pfzer/BioNTech, v jehož rámci by se mohl hendikep takových států dorovnat.

Portugalské předsednictví navrhlo, aby se oněch deset milionů vakcín rozdělilo na několik částí: sedm milionů by se distribuovalo podle podílu obyvatel, takzvaně takzvaně pro rata (na Česko připadá 2,4 %, tedy zhruba 168 tisíc vakcín).

Dalších 2,86 milionu dávek by se rozdělilo mezi země, které jsou na tom podle propočtů nejhůře a zároveň objednaly velké množství vakcín AstraZeneca, která výrazně snížila své dodávky. Jedná se o Bulharsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Slovensko a Estonsko.

Zbylých 142 940 vakcín od Pfizer/BioNTech by mělo dostat Česko. To je sice zhruba o polovinu více, než kolik činí jeho podíl z oněch tří milionů (pro rata podíl by byl pouze 72 tisíc), podle dvou zdrojů Deníku N blízkým jednání by to ale paradoxně

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější

Zdroj