Babiš trvá na úřední maturitě. „Jde o duševní zdraví celé jedné generace“

3 měsíce starý 29

„Proč lpíme na výkonu?…Tady jde o víc než znalosti a dovednosti dětí, tady jde o duševní zdraví celé jedné generace,“ prohlásil premiér. V této chvíli je podle něj třeba projevit lidskost.

Poukázal na zkušenosti pracovníků Linky bezpečí, na niž se žáci obracejí s psychickými problémy, které jim působí distanční výuka, dlouhodobá izolace či nemožnost vídat se se spolužáky a učiteli. Epidemická situace v Česku se podle něj zlepšuje, nelze ale zatím říct přesný termín návratu žáků do škol.

„Budu bojovat za úřední maturitu dál. Funguje to v jiných zemích Evropské unie, proč by to nemohlo fungovat u nás,“ dodal ministerský předseda.

Plaga chce zjednodušenné zkoušky, podpořil ho i Hrad

Už dříve se Babiš na této formě závěrečné středoškolské zkoušky neshodl s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který předložil zjednodušenou formu maturit.

Také expertní tým prezidenta Miloše Zemana se na sobotním setkání v Lánech přiklonil k variantě částečně zjednodušené maturity, ne k udělení úřední maturity. Plaga po jednání se Zemanem řekl, že důležité je, aby studenti už nezůstávali v nejistotě a soustředili se na přípravu na zkoušku.

Ministr školstrví zatím rozhodl, že se zruší slohy z češtiny a cizího jazyka a ústní zkoušky z nich budou dobrovolné. Studenti, kteří pracují kvůli covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou nebo tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. 

Zdroj