Babiš: V Česku je v menším procentu jihoafrická mutace, rozvolňujeme dost

4 týdny starý 7

„Situace v nemocnicích stále není dobrá. Britská mutace způsobila velké škody. V menším procentu tu už máme i jihoafrickou mutaci. To nejsou dobré zprávy,” sdělil Babiš novinářům v očkovacím centru.

V této souvislosti proto znovu vyzval občany, aby dodržovali protiepidemická opatření.

Rozvolňujeme dost

„Podle mého gusta rozvolňujeme dost. Musíme pozorovat, co se stane, po tom pondělí (v pondělí dojde k částečnému rozvolnění opatření - pozn. red.) a ministerstva školství a zdravotnictví by to případně měla řešit operativně. Můžu jenom apelovat na občany, aby dodržovali ta známá pravidla,” doplnil premiér.

V nemocnicích aktuálně leží 6 144 pacientů s koronavirem, z toho v těžkém stavu jich je zhruba 1300. Rozvolňování by se mělo začít opět řídit aktualizovanými tabulkami protiepidemického systému PES, které má resort zdravotnictví v blízké době představit.

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů rozvolňování má být právě počet pacientů na lůžkách intenzivní péče (JIP). V prvním stupni by mělo být například orientačně na JIP 300 až 400 lidí, v druhém zhruba 600 lidí, ve třetím 800 a ve čtvrtém 1000.

První rozvolnění současného lockdownu by mělo nastat v pondělí 12. dubna. Po skončení nouzového stavu má padnout omezení pohybu mezi okresy, ale například i zákaz nočního vycházení. Do škol by se měli vrátit rotačně první stupeň základních škol a do mateřských škol předškoláci.

Zdroj