Babiš ve sněmovně asi zůstane, míní Havlíček. Po neúspěchu šéfa v boji o Hrad ladí ANO strategii

3 měsíce starý 53

Po druhém kole opustili Babiše někteří nejbližší spolupracovníci. Nejprve odešel hlavní marketér Marek Prchal, následovala expremiérova dlouholetá pravá ruka Tünde Bartha a mluvčí Vladimír Vořechovský. První místopředseda ANO Karel Havlíček považuje konec volebního týmu za logický, protože se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí z týmu přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

Pnutí mezi anoisty začalo už před prvním kolem souboje o Hrad. Moravskoslezský hejtman a místopředseda hnutí Ivo Vondrák a také ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura veřejně podpořili Babišova protikandidáta Pavla.

„Nevěřím, že bychom se tomu tématu mohli vyhnout,“ řekla začátkem týdne šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Vondráka si podle svých slov s kolegy z předsednictva vyslechne a budou o jeho setrvání ve vedení debatovat. „Rozhodně nebudu nic vzkazovat do médií, nejsem Vondrák v sukni. Ale byl to podraz, za tím si stojím,“ dodala.

Vondrák na serveru iDnes.cz připustil vznik frakce v hnutí, které se podle něj odklonilo od původního záměru přivést do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. Pokud by Vondrák pro takový přístup nezískal v budoucnosti podporu, nevyloučil svůj odchod z hnutí.

Nejsledovanějším tématem je však možný odchod Babiše ze sněmovny, o němž se už druhý týden vedou spekulace. Svoje rozhodnutí, jak naloží se svým poslaneckým mandátem, má lídr ANO sdělit předsednictvu. Pokud by se rozhodl dolní komoru parlamentu opustit, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou. V úterý však lídr ANO na jednání sněmovny dorazil.

„Domnívám se, že je lepší, když předseda největší opoziční strany zůstane i členem sněmovny. Nemůžu říct, že by nedávalo smysl, kdyby odešel, všechno se dá zvládnout. Ale myslím si, že to je lepší i pro politická vyjednávání, pro přesvědčování voličů, oponentů a tak dále,“ míní Havlíček.

Poražený Andrej Babiš: Nikam neodcházím

Zdroj