Babiš ve sněmovně asi zůstane, míní Havlíček. Vondrák skončí jako místopředseda ANO

3 měsíce starý 28

Po druhém kole opustili Babiše někteří nejbližší spolupracovníci. Nejprve odešel hlavní marketér Marek Prchal, následovala expremiérova dlouholetá pravá ruka Tünde Bartha a mluvčí Vladimír Vořechovský. První místopředseda ANO Karel Havlíček považuje konec volebního týmu za logický, protože se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí z týmu přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

Pnutí mezi anoisty začalo už před prvním kolem souboje o Hrad. Moravskoslezský hejtman a místopředseda hnutí Ivo Vondrák a také ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura veřejně podpořili Babišova protikandidáta Pavla. Na jednání ministerstva ANO moravskoslezský hejtman Vondrák řekl, že skončí jako místopředseda hnutí ANO, sám se rozhodl z funkce odejít.

„Ano, o tom jsem uvažoval, to jsem deklaroval už,“ řekl Vondrák. Na dotaz, zda bude finální rozhodnutí záviset na dnešní debatě, odpověděl: „Implicitně bych řekl, že to (rezignaci) podám v každém případě“.

Že se toto téma bude na předsednictvu hnutí řešit potvrdila již dříve šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. „Nevěřím, že bychom se tomu tématu mohli vyhnout,“ řekla. „Rozhodně nebudu nic vzkazovat do médií, nejsem Vondrák v sukni. Ale byl to podraz, za tím si stojím,“ dodala.

Vondrák na serveru iDnes.cz připustil vznik frakce v hnutí, které se podle něj odklonilo od původního záměru přivést do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. Pokud by Vondrák pro takový přístup nezískal v budoucnosti podporu, nevyloučil svůj odchod z hnutí.

Havlíček na to reagoval tím, že možný vznik frakce není novým tématem. Vondrák s ním podle něj přišel před několika měsíci, nesetkalo se to ale s pozitivní odezvou.

Poražený Andrej Babiš: Nikam neodcházím

Nejsledovanějším tématem je však možný odchod Babiše ze sněmovny, o němž se už druhý týden vedou spekulace. Svoje rozhodnutí, jak naloží se svým poslaneckým mandátem, má lídr ANO sdělit předsednictvu. Pokud by se rozhodl dolní komoru parlamentu opustit, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou. V úterý však lídr ANO na jednání sněmovny dorazil.

„Domnívám se, že je lepší, když předseda největší opoziční strany zůstane i členem sněmovny. Nemůžu říct, že by nedávalo smysl, kdyby odešel, všechno se dá zvládnout. Ale myslím si, že to je lepší i pro politická vyjednávání, pro přesvědčování voličů, oponentů a tak dále,“ míní Havlíček.

Pro Babišovo setrvání ve funkci je i Jaroslav Faltýnek, který na sraz hnutí dorazil také. Podobné přání má také člen předsednictva Ladislav Okleštěk, podle něj taková osobnost v české politice není. Chtěl by také, aby Babiš zůstal poslancem. „Jeho autorita v Poslanecké sněmovně je nám určitě prospěšná,“ uvedl.

Výčet přání o setrvání Babiše rozšířili také zlínský hejtman Radim Holiš a místopředseda ANO Richard Brabec. „Pokud pan Babiš bude dál chtít zůstat předsedou hnutí ANO a v Poslanecké sněmovně, tak má určitě moji podporu a budu rád,“ poznamenal druhý jmenovaný.

Zdroj