Babiš ve sněmovně asi zůstane, míní Havlíček. Vondrák skončil jako místopředseda ANO

3 měsíce starý 24

Moravskoslezský hejtman za ANO Ivo Vondrák rezignoval na funkci místopředsedy hnutí. Na jednání špiček nejsilnějšího opozičního uskupení navrhl uspořádání programové konference v Ostravě. „Zazněly vůči mě výtky, ale diskuse byla na úrovni. Byl bych rád, kdybychom se setkávali častěji. Komunikace mezi zástupci samospráv a vedením ANO by měla být stejně intenzivní jako v době, když bylo hnutí ve vládě,“ řekl. „Měli bychom si říci, kudy se budeme ubírat. Sociální skupina, kterou oslovuji, je jiná než ta, kterou oslovují jiní členové předsednictva,“ dodal. Vondrák naznačil, že oslovuje spíše lékaře nebo pedagogy. Právě školství bude nyní podle něj potřebovat podporu.

„Rezignaci pana hejtmana Vondráka vzali členové předsednictva na vědomí,“ uvedl první místopředseda ANO Karel Havlíček. „Diskuse o dalším směřování ANO je naprosto relevantní. Všichni se shodujeme, že jsme catch-all party,“ dodal.

Podle Havlíčka nejde až tolik o to, jestli má ANO směřovat více doprava nebo doleva. „Politická scéna nejen v České republice je rozdělena více na aktivisty, nebo hodně zeleně orientované progresivity na straně jedné a na lidi, kteří jsou více konzervativní, více orientovaní na svobodu jedince. My se jednoznačně pasujeme do té druhé skupiny. To bychom měli komunikovat více než to, jestli jsme středopraví nebo středoleví,“ míní Havlíček.

Odchod spolupracovníků Babiše i napětí uvnitř hnutí

Po druhém kole opustili Babiše někteří nejbližší spolupracovníci. Nejprve odešel hlavní marketér Marek Prchal, následovala expremiérova dlouholetá pravá ruka Tünde Bartha a mluvčí Vladimír Vořechovský. První místopředseda ANO Karel Havlíček považuje konec volebního týmu za logický, protože se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí z týmu přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

Pnutí mezi anoisty začalo už před prvním kolem souboje o Hrad. Moravskoslezský hejtman a místopředseda hnutí Ivo Vondrák a také ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura veřejně podpořili Babišova protikandidáta Pavla.

Že se toto téma bude na předsednictvu hnutí řešit potvrdila již dříve šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. „Nevěřím, že bychom se tomu tématu mohli vyhnout,“ řekla. „Rozhodně nebudu nic vzkazovat do médií, nejsem Vondrák v sukni. Ale byl to podraz, za tím si stojím,“ dodala.

Poražený Andrej Babiš: Nikam neodcházím

Nejsledovanějším tématem je však možný odchod Babiše ze sněmovny, o němž se už druhý týden vedou spekulace. Svoje rozhodnutí, jak naloží se svým poslaneckým mandátem, má lídr ANO sdělit předsednictvu. Pokud by se rozhodl dolní komoru parlamentu opustit, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou. V úterý však lídr ANO na jednání sněmovny dorazil.

„Domnívám se, že je lepší, když předseda největší opoziční strany zůstane i členem sněmovny. Nemůžu říct, že by nedávalo smysl, kdyby odešel, všechno se dá zvládnout. Ale myslím si, že to je lepší i pro politická vyjednávání, pro přesvědčování voličů, oponentů a tak dále,“ míní Havlíček.

Pro Babišovo setrvání ve funkci je i Jaroslav Faltýnek, který na sraz hnutí dorazil také. Podobné přání má také člen předsednictva Ladislav Okleštěk, podle něj taková osobnost v české politice není. Chtěl by také, aby Babiš zůstal poslancem. „Jeho autorita v Poslanecké sněmovně je nám určitě prospěšná,“ uvedl.

Výčet přání o setrvání Babiše rozšířili také zlínský hejtman Radim Holiš a místopředseda ANO Richard Brabec. „Pokud pan Babiš bude dál chtít zůstat předsedou hnutí ANO a v Poslanecké sněmovně, tak má určitě moji podporu a budu rád,“ poznamenal druhý jmenovaný.

Zdroj