Babiš ve Zlíně ukázal pravou tvář. Na své kritiky křičel a nadával jim

1 týden starý 75

Kritici Andreje Babiše při jeho zastavení ve Zlíně | FOTO: Foto Milan Kubelka/ se svolením

Na své okružní jízdě po republice, které se naplno věnuje místo práce ve sněmovně, zavítal Andrej Babiš (ANO) v pondělí 20. 6. se svým obytným vozem i do Zlína. Tam ho ale kromě příznivců přišli „přivítat“ i jeho kritici. To ho vykolejilo natolik, že nadobro ztratil sebeovládání. Zvýšeným hlasem začal vykřikovat urážky. „Teď už vím, proč mu Prchal doporučuje raději mlčet,“ poznamenal písničkář Ziggy Horváth, který stal terčem nadávek ze strany šéfa hnutí ANO.

Na setkání Andreje Babiše s občany ve Zlíně se kromě fanoušků čekajících na podpis, knihu, kšiltovku či tašku zadarmo, dostavila i skupinka odpůrců. Přinesli si na to cedule s nápisy „Udavači StB, stydíme se za tebe“ nebo „Všetci kradnú, iba ja čerpám“. Dorazil i Zbyněk „Ziggy“ Horváth, dříve občanský aktivista, nyní kandidát na starostu za hnutí Starostů a nezávislých (STAN) v obci Spytihněv. Přišel Andreji Babišovi sdělit svůj názor a výhrady k jeho počínání. Od toho, jak je přesvědčen, setkání politiků s občany mimo jiné jsou.

Dále čtěte

()

Zahájili jsme výstavu Noviny podle Babiše. K vidění bude do konce června

číst článek »

Už během jeho řeči se ale Babišova vlídná maska chápavého, žertujícího muže z lidu, kterou si na všech štacích nasazuje pro svoje obdivovatele, začala rozpadat. Pucflek, zoufalec, křičel na svého kritika a s tváří poznamenanou vztekem, mu nadával. Co ho tak rozběsnilo?

„Pane Babiši, já bych se vás rád zeptal na jednu věc. Přijde vám patřičné, že člověk, který je obžalovaný z tunelování evropských fondů a usvědčený udavač StB, se vyjadřuje k lidem, jako je pan Rakušan nebo Gazdík, kteří nejsou podezřelí kvůli obvinění? Přijde vám to patřičné? Že se k tomu vyjadřujete vy, co jdete v září k soudu?“ tázal se Horváth, když se dostal ke stolku obklopenému Babišovými fanoušky. Od těch se do kritických slov zaznívaly výkřiky jako „Neotravujte tady!“ nebo „Běž do p*dele.“

Místo ke svému kritikovi se tak Andrej Babiš obrátil ke svým příznivcům. „Vážení občané,“ začal rozčileně, „tenhle člověk je pucflek Gazdíka. On kandidoval za organizovaný zločin STAN. Kokain! Konspirace! Korupce!“ vykřikoval nesouvisle. „Byl tady před volbami tenhle zoufalec nominovaný Gazdíkem a on má tu drzost sem znova přijít. Nashledanou,“ zakončil svou řeč, zjevně vykolejen tím, že ne všichni občané si k němu chodí pro dárky s chválou na rtech, ale někteří si na veřejném mítinku s poslancem „dovolí“ i vyjádřit nespokojenost. To je podle slov Andreje Babiše drzost. Více můžete vidět zde:

Milan Kubelka, garant spolku Milion chvilek ve Zlíně, se také podělil o svoje dojmy. „Babišovi fanoušci projevovali značnou agresivitu. Pokoušeli se nám vytrhávat cedule z rukou, útočili na nás deštníky i trochu strkanic bylo. Požádal jsem tedy přítomného poslance pana Nováka, ať si své příznivce umravní. Místo toho jsem se dozvěděl něco o Rakušanově koksu. Na mé otázky na téma předsedových kauz odpovědět nedokázal. Prý se se mnou nebude bavit. Inu štó dělať?“

Poslancem Novákem mínil Marka Nováka, který po posledních volbách usedl v poslanecké sněmovně ze Babišovo hnutí ANO. Když se z hloučku Babišových příznivců začaly ozývat názory, že Putin by měl svrhnout na Ukrajinu atomovku, protože jsou tam fašisté, zeptal se Kubelka poslance, zda mu takové výroky nevadí. Zákonodárce neodpověděl, jen pokrčil rameny. S úsměvem.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Dvě Babišovy tváře v novém Týdeníku FORUM: populista a politik v těžkém střetu zájmů

číst článek »

Oproti obecnému přesvědčení, že Babiše volí a obdivují jen důchodci, ale nebyli zdaleka přítomni jen samí senioři. Ve skupině kolem „obytňáku“, ačkoli o žádný početný dav nešlo, se tlačilo i dost mladších lidí, a také oni reagovali na výhrady k oblíbenému politikovi nadávkami a agresivitou. Ode všech věkových skupin pak padaly obvyklé výroky o tom, že protestující jsou kýmsi řízeni a samozřejmě i zaplaceni. Slova přesvědčení, že Babiš je nejlepší, protože kdyby ho nebylo, neměli by lidi důchody. Názory, že nás Havel prodal Americe, a proto je nutno se od USA odstřihnout. Chvála Putina a projevy nenávisti k Ukrajině.

Zaznívaly ale i mnohem nevšednější názory. Například, že pokud nás Putin obsadí, budeme zase pod Ruskem, budeme mít všechno zadarmo, plyn, ropu i elektřinu. Také se prý na nás chystá tvrdá cenzura a český tisk i televize budou zakázané. Informace prý budeme smět dostávat pouze ze zahraničí.

Na své facebookové stránce Ziggy Horváth po skončení akce napsal: „Přátelé, demokraté, děkuju vám všem tady za úžasnou podporu. Byl to můj další ponor do žumpy, ale stálo to za to. Stejně jako vy jsem hrdý na naši demokratickou vládu a neodmyslitelně i na hnutí Starostové a nezávislí – STAN, s nímž jsem se před dvěma lety rozhodl spojit síly. Svého rozhodnutí v nejmenším nelituji. Další setkání s obžalovaným expremiérem Babišem mi připomnělo, co tady do nedávna vládlo a jak úžasný je život v právním státě s nesrovnatelně vyšší politickou kulturou.“

Zdroj