Babiš znovu míří před soud. Tentokrát kvůli Čapímu hnízdu

před 2 měsíce 66

Městský soud v Praze začne ve středu znovu projednávat případ padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo. V kauze je obžalovaný předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Trestní senát soudce Jana Šotta má v plánu výslech svědka a dvou znalců, doplnit musí i některé listinné důkazy.

Na hlavní líčení bude soud vydávat vstupenky. Jednání je kromě dnešního dne nařízené i na čtvrtek. Podle mluvčího soudu není vyloučené, že by mohly už tento týden zaznít v případu závěrečné řeči, případně by soud mohl vynést i nové rozhodnutí.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky.

Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Nagyovou viní žalobce z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu.

Oba obžalovaní vinu opakovaně odmítli, podle Babiše je kauza politicky motivovaná. Městský soud Babiše a Nagyovou loni na začátku roku viny zprostil. Nepravomocný rozsudek ale zrušil odvolací soud. Nařídil doplnění dokazování.

Přečtěte celý článek