Babiš zuřil ve sněmovně. Soud v kauze Čapí hnízdo označil za politický proces

2 měsíce starý 29

Obžalovaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš je zřejmě před pondělním soudem poměrně nervózní. Ve velmi emotivním projevu prohlásil, že soud v dotačním případu Čapí hnízdo je první politický proces od listopadu 1989. Podle expremiéra za ním stojí „polistopadový kartel tradičních stran“. Před pondělním zahájením soudního řízení navrhoval, aby poslanecká sněmovna projednala nový bod s názvem „Jak dostal polistopadový kartel Babiše před soud“. Tento bod však poslanci na páteční schůzi neschválili.

„Je to první politický proces od revoluce,“ řekl Babiš. Zopakoval, že soudní proces je vyústěním dlouhodobé snahy o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. „Polistopadový kartel tradičních stran“ charakterizoval jako neformální mocenský kolos tradičních politiků, aktivistů, lobbistů, úředníků, podnikatelů a dalších lidí, kteří sdílejí stejný zájem. „Privatizovat si moc, v klidu vládnout a v zákulisí prosazovat svoje kšefty,“ prohlásil bývalý premiér Babiš.

Dále čtěte

Prezidentův poradce Martin Nejedlý (ČTK)

Babišův blízký spolupracovník měl donášet Nejedlému. Důvěrné informace mohly končit v Rusku

číst článek »

„Polistopadový kartel pochopil, že na tom jejich systému se nikdy nebudu podílet, a naopak se ho budu snažit rozbít, tak ze mě udělal veřejného nepřítele číslo jedna,“ řekl předseda hnutí ANO. Stíhání v kauze Čapí hnízdo opět označil za objednané a účelové, jde podle něho o uměle živenou 15 let starou kauzu. Odmítl i další aféry, v nichž figuroval, jako vylhané a poznamenal, že nešel do politiky kvůli penězům. „Na rozdíl od těch, kteří mě chtějí zničit. Pro ně je to totiž jediný způsob, jak dosáhnout na velké peníze,“ dodal.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil svým vlivem a činností vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Podle trestního zákoníku hrozí jemu i jeho někdejší poradkyni Janě Nagyové (dříve Mayerové) až desetileté vězení. Státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která v roce 2018 spornou dotaci státu vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je však šéf hnutí ANO reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.

Zdroj