Babiše před rokem poprvé upozornil na hrozbu epidemie. Řehák nyní znovu poradil, jak dostat Česko z nejhoršího

1 měsíc starý 5

Babišův někdejší slavný výrok o tom, jak lidi, kteří měli přijít, nepřišli, odkazuje na ředitele pojišťovny Direct Pavla Řeháka. Byl to on, kdo si na jaře vedl svůj vlastní matematický model a přesvědčil s ním premiéra, aby epidemii přikládal dostatečnou vážnost, díky čemuž nenastal kritický, italský scénář. Ten však nyní hrozí. A Řehák znovu radí, na jaká opatření by vláda měla klást důraz.

Vláda v pátek rozhodla o tvrdém zpřísnění opatření. Zavedla zákaz volného pohybu mezi okresy, uzavřela školy, školky, dětské skupiny a většinu obchodů, „Nechceme, aby v Česku bylo loňské Bergamo. Udělali jsme řadu chyb, ale dejte nám ještě šanci. Musíme tři týdny vydržet a zastavit vir,“ odůvodnil opatření premiér Andrej Babiš.

Jsou ale ještě některá opatření, na která by měla vláda dbát. Podle ředitele pojišťovny Direct Pavla Řeháka, který na jaře pomohl vládě stáhnout nejkritičtější počty nakažených a zejména hospitalizovaných včasným matematickým modelem, který tehdy vláda vůbec neměla, je potřeba dbát na dodržování ještě jednoho opatření.

Aby vláda efektivně vyřešila aktuální vlnu, je podle Řeháka potřeba zavést opatření zejména na pracovištích, kde hrozí šíření nákazy mezi zaměstnanci. „Firmy jsou zásadní. Prosím, aplikujme ve všech firmách bez ohledu na nařízení vlády: Homeoffice pro všechny administrativní pracovníky (povinně), testování všech (ideálně 2x týdně), kteří do práce musí,“ apeloval po twitteru.

Právě tak se udělají provozy, které vláda neomezovala, bezpečnější. „Kdo vlastní nebo řídí firmu, pojďme testovat a udělat naše provozy bezpečné, pokud už to dávno nemáte nastavené. Pomůžeme tím školám, nemocnicím a všem. Není třeba čekat na stát, testy jsou, dá se to vymyslet,“ doplnil.

Zkritizoval fakt, že se vládě při pátečním jednání sněmovny nepodařilo prosadit izolačku – tedy finanční kompenzace pro lidi, kteří mají přikázanou karanténu. To s nákazami na pracovištích také souvisí. Náhlé zaříznutí příjmů je totiž důvodem, proč občané často karanténu vůbec nedodržují a šíří tak virus dále.

„Tohle je zásadní problém, který bude v budoucnu omezovat schopnost udržet epidemii pod kontrolou! Jeden z důvodů, proč trasování a izolace nefungují,“ poukázal Řehák.

Ve vládě přetrvává rozpor, jakým způsobem přistoupit k továrnám. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) při schůzi vlády apeloval, aby došlo k přísnějšímu lockdownu, tedy k uzavření více podniků, které nejsou tolik vázané pro chod státní ekonomiky. Jeho strana toto opatření ještě chce prosadit.

„Předsednictvo ČSSD pověřilo ministry za ČSSD, aby na vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu, a to nejméně do doby zavedení povinného testování zaměstnanců s plnou kompenzací výdělků i nákladů,“ uvedl Hamáček.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) však je proti tomu a snahy ČSSD označil jako politický marketing.

„Celý víkend pracujeme na systému plošného testování přes podniky. Budeme jednou z prvních zemí v Evropě, která to spustí. Nejenže kompenzujeme testy, ale je hotová metodika, call centra, certifikujeme dodavatele, od pondělí vše spouštíme. Zapojujeme tisíce firem z průmyslu a energetiky, vytváříme podnikovou síť testovacích center v celé zemi,“ řekl Havlíček pro Český rozhlas.

Zdroj