Babišova migrační karta proti Pirátům je logický kalkul. Vlna uprchlíků se sem nevalí, nemálo Čechů se jich ale dál obává

4 měsíce starý 103
 Petr Polák pro Deník NAč v Česku žádná migrační vlna neprobíhá, značná část lidí se uprchlíků obává. Ilustrace: Petr Polák pro Deník N

Analýza: „Řeknu vám pravdu,“ oznámil premiér Andrej Babiš a vydal novou knihu. Hned v úvodu svého marketingového díla opět ve velkém stylu otevřel téma migrace. Použil ji jako klacek na konkurenční Piráty, dokládá na ní ale i své schopnosti a postoje. A i když Česko žádná uprchlická vlna netrápí, Babišova sázka na toto téma není nelogická. Analyzujeme, proč premiér tuto kartu v kampani vytáhl a jak může fungovat.

Když v roce 2015 zažívala Evropa příliv uprchlíků, stalo se toto téma jednou z dominantních otázek české veřejné debaty a také několika voleb. Vyjadřovaly se k němu všechny politické strany a hnutí, část politiků se na něm snažila postavit svůj úspěch. Nutno dodat, že úspěšně.

Česká veřejnost tak dostávala téměř na denní bázi impulzy na škále od „pomáhejme lidem v nouzi v zemích původu“ až po poněkud bizarní nápady typu „na hranicích rozmístíme hasiče a ti mají vodní děla“, se kterým přispěchal do debaty prezident republiky.

Nešlo ale jen o Miloše Zemana. S otázkou migrace slavil velké volební úspěchy šéf hnutí SPD Tomio Okamura, na vlně zájmu se pokoušeli svézt i další. Jakkoli komicky to z dnešního pohledu zní, sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec například sliboval v kampani před krajskými volbami v roce 2016, že ochrání Středočeský kraj před imigrační vlnou, šéf ODS Petr Fiala si vystavil na sociální sítě dnes již proslulou fotku s plotem proti migrantům na maďarských hranicích.

A přesto, že se České republice jakýkoli příval uprchlíků prakticky vyhnul a postupem času bezprostřední pocit ohrožení u části lidí postupně oslaboval, ve společnosti zůstaly jisté obavy stále zakořeněny. Společnost však začala přirozeně řešit zcela jiné otázky.

Zejména pak v posledním roce a čtvrt po nástupu celosvětové pandemie otázka migrace zcela vymizela. Dokud ji v posledních týdnech nezačal oživovat premiér Andrej Babiš (ANO), který jejím prostřednictvím útočí na jednoho ze svých dvou hlavních volebních vyzyvatelů, koalici Pirátů se Starosty.

Premiér Andrej Babiš v srpnu 2018 při návštěvě firmy vyrábějící drony ukazoval na Afriku. Foto: ČTK

Babiš pirátovsko-starostovskou koalici (zejména pak Piráty) obvinil, že jsou stranou, která chce do Česka přivést migranty, a dokonce je nastěhovat k lidem domů. Od premiéra a jeho týmu nešlo ovšem o jednorázový atak. Babiš a také další lídři z hnutí ANO

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Andrej Babiš

Migrace a uprchlíci

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější

Zdroj