Babišova vertikála a cesta zpět: Proč chce být znovu premiér

před 2 měsíce 55

Neovlivní - investigativní deník o vlivu a lidech

Za necelou dekádu, kterou Andrej Babiš strávil v politice, rozmnožil svůj majetek o téměř 70 miliard korun. Politika svědčí jeho byznysu. Teď se chce vrátit na premiérský post, pojistit si své podnikání a hlavně: získat zpátky ztracenou moc. Odemykáme text ze zářijového časopisu Neovlivní.cz.

Bylo 10. června a v tenisovém klubu Agrofert Prostějov se konal tradiční prestižní turnaj. Dorazil i Andrej Babiš, jehož holding klub letitého spojence Miroslava Černoška roky sponzoruje a je ostatně i v jeho názvu.

Ilustrace: Shutterstock

Toho času opoziční poslanec uviděl mezi hosty i čerstvě zvoleného ředitele České televize Jana Součka. Přitočil se k němu a vypálil svoji dlouhodobou mantru: „Až se vrátím, a já se vrátím, zruším vám ty vaše poplatky.“

O chvíli později ho chtěl Černošek představit jako svého tenisového partnera, ale Babiš zmizel. Našli ho, jak místo aby coby hlavní sponzor dorazil na setkání VIP, fotí se s tenisovou legendou Ivanem Lendlem. A snímky obratem postoval na své sociální sítě. Zkrátka pokračoval ve své permanentní kampani.

Dva detaily, které podle Babišových spolupracovníků vystihují jeho aktuální rozpoložení. „Šéf se chce vrátit do vrcholové politiky. Chce být znovu premiérem. A podřídí tomu úplně všechno,“ popsal pro časopis Neovlivní.cz už loni v září jeden z nich. Informace tohoto zdroje se v minulosti vždy ukázaly jako přesné. Díky němu jsme například jako první přinesli zprávu, že Babiš nakonec navzdory váhání přece jen půjde do prezidentského souboje.

Andrej Babiš pak tento týden naše informace veřejně potvrdil s tím, že se chce skutečně stát znovu premiérem. Odemykáme text ze zářijového časopisu Neovlivní.cz, který je motivaci detailně popsal.

Jenže Andrej Babiš je nevyzpytatelný. Do hlavy mu nikdo nevidí a klíčová rozhodnutí dělá vždy zásadně sám. Mezitím vypouští nejrůznější balónky, testuje své okolí, sleduje, co daná zpráva vyvolá.

Politika škodí mému byznysu. Vážně?

„To, co platí dnes, samozřejmě zítra platit nemusí. Ale všechno skutečně nasvědčuje tomu, že to myslí vážně. Primárně mu chybí moc, kterou měl. To je jeho hnací motor. A pak je tu samozřejmě byznys Agrofertu,“ dodal již citovaný zdroj.

Babiš sice rád a hlavně v kampaních tvrdí, že jeho účast v politice byznysu holdingu škodí, opak je ale pravdou. Ukazují to následující čísla.

V roce 2013, kdy Babiš v předčasných volbách nečekaným výsledkem 18 procent vstoupil do vrcholové politiky, odhadl časopis Forbes jeho majetek na zhruba 40 miliard korun. Za poslední dekádu, kterou je v politice, si polepšil skoro o 70 miliard. V zatím posledním žebříčku miliardářů, který Forbes publikoval loni v říjnu, se opět umístil na předních příčkách se 108 miliardami. Hodnocení za loňský rok zatím časopis nezveřejnil, je však jisté, že si oligarcha rozhodně nepohoršil.

Agrofert totiž navzdory krizi v roce 2022 zaznamenal historicky nejlepší hospodářské výsledky. Svůj zisk oproti předchozímu roku více než zdvojnásobil. A to na 12,9 miliardy korun oproti 5,78 miliardy z roku 2021. Babišovu impériu rostly i tržby, konkrétně o 33 procent na 245 miliard korun.

Čísla jednotlivých závodů jsou impozantní. Telegraficky: Jeho firmě Vodňanská drůbež loni meziročně vzrostl zisk po zdanění na 240 milionů, tedy o 165 procent. Výrobce hnojiv Lovochemie dokonce počítá meziroční nárůst o 1225 procent. Zemědělská společnost Farmtec zase zaznamenala meziroční nárůst tržeb o 56 procent na 1,12 miliardy korun.

Rekordní rok má holding za sebou, i co se týče státních zakázek. Získal je v hodnotě téměř deseti miliard korun. Svůj předchozí rekord Agrofert překonal trojnásobně, vyplývá z údajů společnosti Datlab.

A škodný v politice nebyl ani na dotacích. Že to spolu jednoznačně souvisí, dokázal už první rok Andreje Babiše v roli ministra financí. Během této doby narostly vládní a evropské dotace pro Agrofert o 50 procent, z jedné miliardy se rázem stala miliarda a půl. Za celou jeho ministerskou éru v letech 2014–2017 to pak bylo sedm miliard korun.

A dotace rostly dál: v roce 2019, kdy už byl Babiš premiérem, dosáhly už dvou miliard. Pro ilustraci číslo z roku 2010, kdy oligarcha ještě nebyl v politice – veřejné subvence tehdy dosáhly jen 550 milionů.

Je to přitom celé na hlavu postavené. Babiš byl v roli ministra v pozici toho, kdo se podílí na pravidlech pro přidělování dotací. Zároveň byl příjemcem dotací a současně vrchním kontrolorem za stát. Přesto stále dokáže tvrdit: „Žádný střet zájmů nemám. Jsou to lži.“

A Agrofert nárůst dotací vysvětluje tím, že roste samotný holding. „Ano, je pravdou, že za posledních deset let získáváme vyšší částku na dotacích. Tento trend je ovšem primárně způsoben tím, že se koncern rozrůstá o další společnosti, a tím pádem přirozeně roste objem získaných dotací,“ brání se firma podezření z nefér hry.

Jak moc přitom byly pro holding dotace důležité, ukázaly „hubené roky“, kdy se Agrofertu jeho byznys nedařil. Bylo to kupříkladu v roce 2018. Publikovali jsme tehdy odbornou analýzu Roberta Němce, který dospěl k jasnému závěru: „Bez dotací by byla skupina Agrofert za rok 2018 pravděpodobně v zisku před zdaněním, ale ve ztrátě po zdanění.“

Němec přitom vycházel jen z otevřených zdrojů, respektive výročních zpráv o hospodaření koncernu.

Plně funkční vertikála

Agrofert v roce 2022 také plně využil tzv. efekt Huga Stinnese, v němž se Babiš zhlédl a který jsme popsali v časopise přesně před rokem. Díky němu dokázal vydělávat i v době krize a války na Ukrajině.

Ilustrace: Shutterstock

Efekt byl pojmenovaný po legendárním německém podnikateli, který těžil z německé hyperinflace roku 1923 takovým způsobem, že byl označován za „krále inflace“, a dokonce se stal nejbohatším člověkem na světě. Jeho podnikatelskou dráhu podrobně popsal berlínský think-tank Wertmanufaktur. Řadový obchodník s uhlím si nejdříve uvědomil, že se vyplatí vlastnit také doly, kde se uhlí těží. A pokud už má uhlí a jiné zdroje energií k dispozici, tak je rozumné organizovat jejich spotřebu. Stinnes začal provozovat elektrárny a hutě, poté se pustil do strojírenství, dopravy a zpracování dřeva.

Tím vytvořil tzv. „vertikálně integrovaný holding“, který své přednosti prokázal právě během inflace. Drahota zpřetrhala dodavatelské řetězce, zvláště se zhoršila dostupnost surovin, to se však netýkalo Stinnesova koncernu. Potřebné suroviny i polotovary měl vždy k dispozici. Zvýšením jejich cen mohl podle potřeby likvidovat konkurenci, anebo posílit zisk.

„Vertikální integraci dotáhl takřka k dokonalosti také Agrofert, i když v potravinářském sektoru. Surovinou pro tuzemské zemědělce a potravináře jsou osiva, krmné směsi a především hnojiva. Klíčovou pozici Babišova holdingu u těchto komodit dokumentují dvě řízení před antimonopolním úřadem, která měla vyloučit, že Agrofert svým rozšířením v letech 2008 a 2009 získá u zmíněných komodit dominantní postavení na trhu,“ napsali jsme loni v časopise.

Český statistický úřad zjistil, že velkoobchodní ceny krmných směsí byly v roce 2022 v červenci o 45 procent vyšší než v časech před krizí. Základní chemické výrobky včetně hnojiv loni zdražily o 87 procent, tedy nejvíc ze všech komodit po ropě a plynu. Exportní ceny dusíkatých hnojiv vyrostly dokonce na trojnásobek.

A celková čísla hospodaření Agrofertu, která jsou nyní zveřejňována, to potvrdila.

Zdražení tedy nezasáhlo zemědělce typu Agrofert, kteří zároveň hnojiva vyrábějí. Vstupní surovina pro výrobu umělých hnojiv, tedy plyn, skutečně zdražila, Babišův podnik však tyto náklady po vzoru Stinnese přenesl na své zákazníky.

Tak chutná moc

Tohle shrnutí je důležité znát proto, že až se Andrej Babiš pustí do své kampaně za znovuzvolení, zcela jistě bude argumentovat, že to rozhodně nedělá pro byznys. Pravda je taková, že to nedělá „jen“ pro byznys. Druhý, a podle Babišových blízkých spolupracovníků silnější důvod, proč do toho chce znovu jít, je již zmiňovaná ztracená moc. Je totiž prototypem politika, kterého tenhle pocit ovládl.

„Nejšťastnější za ty poslední roky byl v době, kdy byl premiér. Přinášelo mu to skutečné uspokojení,“ popsal další z Babišových spolupracovníků, který byl v blízkosti celou jeho politickou kariéru.

Je to prostě tak, jak redakci popsal jeden z manažerů Agrofertu v souvislosti s rekordními zisky holdingu: „V roce 2022 poprvé vertikála plně zafungovala.“

Optikou Andreje Babiše by tedy byl hřích propojení byznysu s politikou neobnovit.

Zdroj náhledové fotot: Shutterstock.comPřečtěte celý článek