Babišovi nesmíme skočit do pasti. Pouští pryč ministra v nejhorší chvíli, říká Rakušan

3 měsíce starý 20

Naší povinností je neselhat, prohlásil šéf STAN Vít Rakušan o skládání příští vlády. Nový kabinet přitom vzniká ve složitých časech - v době sílící epidemie, rostoucí inflace, stoupajících cen energií a vyjedených státních financí. Podaří se rychle složit novou vládu? A usednou dní členovou obou volebních koalic?

Předseda STAN Vít Rakušan je hostem Ptám se já.

Spolu do vlády, nebo spolu do opozice. Tak zněl předvolební slib, který voličům dala koalice Pirátů a Starostů. Zatímco Starostové se chystají na vládní angažmá, u Pirátů se řeší i možnost jít do opozice.

V koaliční smlouvě je však explicitní pojistka právě proti povolebním změnám: „Koaliční strany prohlašují, že výsledek voleb nemá vliv na platnost ustanovení koaliční smlouvy a že bez ohledu na výsledky jsou připraveny tuto smlouvu plnit.“

Předseda STAN Vít Rakušan dříve pro Seznam Zprávy řekl, že s Piráty o této situaci nemluvili, protože k tomu nebyl důvod. „Momentálně míříme společně do budoucí vlády a není důvod předpokládat, že to tak nebude – koalice Spolu byla už před volbami naším preferovaným politickým partnerem a jiné řešení se nerýsuje. Takže zcela v souladu s naší povolební strategií ladíme parametry i složení nové vlády,“ vysvětil.

Budou Starostové vládnout společně s Piráty, nebo hrozí rozpad koalice? A jaké preference Rakušanova strana v budoucím kabinetu má? Jak hodnotí současnou epidemickou situaci?

Sledujte rozhovor v úvodním videu nebo si rozhovor odpoledne poslechněte ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Výběr nejzajímavějších odpovědí:

2:57 - Na daních shoda snad je. My jsme říkali, že v té první fázi není dobré zvyšovat daně.

4:00 - Po dnešní, jednání s Piráty mám absolutní přesvědčení o tom, že zítra s koalicí SPOLU budeme vyjednávat jako jeden tým. Priority jsme si ujasnili.

4:35 - Máme nějaký ideální balík resortů pro naší koalici.

5:34 - Chci, aby měli Piráti důstojné zastoupení ve vládě. Možná to bude stejné, možná budeme jako Starostové mírně silnější.

8:15 - Já si neumím představit situaci, že jeden program - koaliční program Pirátů a Starostů, by někdo reprezentoval na vládní úrovni a někdo v opozičních lavicích.

9:09 - My zatím postupujeme společně a zatím jsme nenarazili na bod, který by znamenal rozkol v koalici Pirátů a Starostů.

9:25 - Za STAN říkám, že v téhle chvíli způsobit nějakou politickou krizi, (…) by bylo selhání.

10:48 - My jako STAN jsem se s Pirátským fórem za ten rok a půl spolupráce naučili žít. je to jiná kultura komunikace, než my máme. Na druhou stranu, je to jejich genotyp, základ jejich fungování. My jako koaliční partner nemůžeme přistoupit s nějakým požadavkem: Uzavřete svoje fórum.

12:52 - Snažíme se připravit takový balíček koronavirových opatření, který bude fungovat: velká motivace k očkování, kvalitní trasování, dobrá práce Krajských hygienických stanic, je to lokální řešení epidemie místo velkých plošných opatření.

13:51 - Nemyslím si, že máme přistupovat na past Andreje Babiše, aby teď někdo vstupoval do jeho vlády ve chvíli, kdy on zcela nesmyslně pouští ministra zdravotnictví v sílící koronasituaci do Finska. To je úplně nepředstavitelná věc. A volá tam zástupce nekoaliční strany.

17:15 - Chci, aby tady byla aktualizovaná zpráva o zdravotním stavu pana prezidenta před tím, než by kterákoliv s obou komor parlamentu hlasovala.

19:20 - (Video s prezidentem Zemanem v nemocnici zveřejněné Hradem) Byl to obrovitánský alibismus necitlivý vůči nemocnému muži od kancléře Mynáře. V poslední fázi tam panu prezidentovi padá hlava. Nevím, koho z veřejnosti přesvědčí třicetisekundové video o tom, že prezident je schopen vykonávat funkci.

Zdroj