Babišovi se nezamlouvá plán na otevírání škol. Postup ministerstva školství je podle něj nepřehledný

3 měsíce starý 19

Vláda by měla v úterý projednat plán návratu dětí do škol. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kritizuje ale, že by se návrat do lavic týkal jen části školáků, jak ve čtvrtek informoval ministr školství za ANO Robert Plaga. Ten zároveň navrhl, aby se žáci do škol vraceli podle aktuální epidemické situace v jednotlivých okresech. Podle Babiše je ale postup nepřehledný.

Praha 14:07 2. dubna 2021

Všechny školy, jen vyjma škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku zavřené od 1. března. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od 12. dubna by se podle plánu měli do škol vrátit žáci z prvního stupně ZŠ, do školek pak předškoláci. Na školách bude rotační výuka.

„Nechápu, proč v mateřských školách se mají vracet jenom šestileté děti, proč první stupeň jde na rotaci,“ prohlásil premiér. „Ptal jsem se, jestli je to podle výskytu infekce. Bylo mi řečeno - ne, je to podle mobility,“ dodal.

Žáci prvního stupně se mají podle plánu vrátit do škol 12. dubna. Možná ne ve všech okresech

Číst článek

Nerozumí podle svých slov ani návrhu Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která v březnu vznikla při ministerstvu zdravotnictví. Odborníci ze skupiny ve čtvrtek uvedli, že by se školy měly otevírat podle výše tzv. reprodukčního čísla R a výskytu nákazy v jednotlivých regionech.

Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že pokud bude reprodukční číslo v okrese nad hodnotou jedna, což znamená posílení epidemie, návrat žáků se zřejmě o týden odloží.

„Já jsem to úplně nepochopil, proč najednou MeSES přichází s nějakým faktorem R podle okresů,“ řekl v pátek Babiš Radiožurnálu. Vláda ještě musí podle něj plány na otevírání škol projednat v úterý ráno.

Zástupci škol označili podmínky návratu části žáků do škol za přijatelné. Důležité je, aby se děti do škol vrátily, řekli předsedové Unie školských asociací a Asociace ředitelů základních škol Jiří Zajíček a Michal Černý. Rotační výuku považuje Zajíček za akceptovatelný kompromis.

Pro žáky se chystají letní kempy. Budou dobrovolné a zdarma, tvrdí prezident asociace ředitelů Černý

Číst článek

Plán ale kritizují zástupci sněmovní opozice. Vadí jim zejména otevírání škol podle situace v okresech.

„Vládní protiepidemický systém, který vycházel z údajných přesných epidemických dat, nikdy pořádně nefungoval. A proč se najednou má zrovna otevření škol stát předmětem takových experimentů?“ reagoval místopředseda ODS Martin Baxa. Například podle Pirátů však systém v lokalitách s příznivou situací umožní otevřít školy rychleji pro širší skupiny dětí, a naopak i rychle zasáhnout tam, kde by se epidemie horšila.

Všechny školy, jen vyjma škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku zavřené od 1. března.

Zuzana Machálková, ČTK

Zdroj