Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

5 měsíce starý 25

Tripartita v úterý debatovala o Zelené dohodě a klimatickém balíčku Fit for 55. Panují totiž obavy, že by kvůli transformaci směrem k výrazně zelenější a udržitelnější politice mohl trpět český průmysl a jeho sektory, například výroba automobilů. Zástupci odborů a svazů proto oznámili, že zásadním krokem bude vypracování dopadové studie, podle níž by bylo možné odhadnout, kolik bude Zelená dohoda zemi celkem ve výsledku stát.

S takovým postupem souhlasí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Upozornil, že nová vláda Petra Fialy (ODS) funguje teprve krátkou chvíli, její velká rozhodnutí a jednání proto teprve přijdou. „Podle mě je klíčové, že konečně vzniknou ty dopadové studie, které měl Babiš udělat už před dvěma lety. Vykašlal se na to,“ zkritizoval expremiéra v pořadu 360°.

Aby se na evropské půdě dalo bojovat za české zájmy a klást důležité otázky ohledně Zelené dohody, jsou podle něj potřeba data a další podklady. Ty ale politici zatím po ruce nemají, což pro tuto chvíli jednání zkomplikuje.

„Nefunguje to tak, že přijdete do Bruselu a budete vykřikovat, že je všechno špatně, vy jste všichni hloupí a já jediný tomu rozumím, jako to předváděl Andrej Babiš. Všichni se mu jenom smáli, protože neměl věcné argumenty. A evropská debata je o věcných argumentech. My jsme tento základ nikdy neměli,“ pokračoval Prouza.

Hlavním cílem dopadové studie je podle něj zjistit, kolik bude celá transformace stát české firmy, jaký bude mít dopad na běžné obyvatele a jak by mohl současný kabinet k tomuto procesu přispět.

„Mimochodem, ne všechno je vina Green Dealu. Když se podívám na ceny plynu, tak to není o povolenkách. Je to o Rusku, které používá plyn jako zbraň,“ podotkl Prouza na CNN Prima NEWS.

Zdroj