Babišovu holdingu začíná smutné období. Nová vláda odseká chapadla od státní pokladny

3 měsíce starý 18

Nejen o moc a sebe na svobodě bojoval Andrej Babiš ve volbách. Šlo mu především o politické krytí a náklonnost státu pro jeho holding na dobu dalších čtyř let. Jenže prohrál. A s touto prohrou přichází i stovky jeho firem o krytí z nejvyšších míst a o možnost čerpat cokoliv kdekoliv. Je jasné, že noví ministři nebudou kšeftům státu a Babišova holdingu nakloněni, naopak budou odsekávat chapadla na státní pokladnu. O co tedy může holding přijít? Kam všude sahá?

Předně to teď bude mít Babiš nepoměrně složitější s podezřelými dotacemi na linky na toustový chleba za sto milionů a podobně. Na ministerstvech totiž už nebudou pracovat podřízení žadatele o dotace. Taková drobná změna.

Dále čtěte

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Nenechme se ukolébat! Oslabenou demokracii posilují svobodná média, podporujte je i dál

číst článek »

Zakázky. Další velká kapitola. Firmy holdingu jsou úplnou náhodou největším těžařem státních lesů. Jde o stamiliony korun. Ale cestičky k zakázkám si našly i další šikovné firmičky dosluhujícího pana premiéra. Dodával například pneumatiky na automobily České pošty. Ministerstva vedená jeho ministry s oblibou inzerovala v médiích pana premiéra. Těch příkladů by bylo více.

Zlatá žíla Čepro. Jednou z největších bolestí bude pro holding ukončení spolupráce mezi státním podnikem Čepro a chemičkou Preol. Ta za pro holding výhodných podmínek dodává státu (Čepru) biosložku, kterou Čepro povinně přimíchává do nafty. Jde o v minulosti mohutně kritizovaný kšeft. Nebylo by nic divného, kdyby tuto žílu nová vláda přetnula.

Jsou to tři jednoduché a křiklavé příklady, ale těch chapadel, která na novou vládu čekají, je mnohem více. Zajímavé bude například zjištění, jak aktivní byli kontroloři Finanční správy ve vztahu k firmám holdingu. Je také na čase, aby za ministerstvo pro místní rozvoj začal s Evropskou unií o kauzách pana končícího premiéra komunikovat někdo, kdo nehájí holding, ale stát a státní pokladnu. To bude příjemná změna.

Tohle všechno společně s tím, že se státní zastupitelství, soudy a policie opět stanou nezávislými na jednom oligarchovi, to jsou skutečně zlé sny Andreje Babiše. Ne to, že mu lidé přestanou říkat premiére. Ale to, že už nebude ovládat Českou republiku a nebude řídit tok financí ze státní pokladny na účty svých firem.

Zdroj