Balt nikdy nebude majetkem NATO, vzkazují Rusové s blížícím se vstupem Švédska do aliance

před 3 měsíce 30

Baltské moře zůstává naším společným prostorem a nikdy nebude majetkem NATO,“ napsalo na Telegramu ruské velvyslanectví ve Stockholmu. V reakci na blížící se vstup Švédska do aliance prý Rusko přijme „protiopatření politické a vojensko-technické povahy, aby minimalizovalo hrozby pro svou národní bezpečnost“.

Co konkrétně budou obnášet, bude záviset na podmínkách a rozsahu integrace Švédska do NATO, včetně případného rozmístění vojsk, prostředků a zbraní NATO ve své zemi. „Je velmi smutné, že dnešní švédští představitelé, kterým tolik záleží na obrazu Švédska v zahraničí, zbořili základní pilíře národní identity a autority země na mezinárodní scéně,“ uvedla ambasáda s odkazem na předchozí dlouhé období švédské neutrality.

„Je nám jasné, že Švédové, zvyklí na mírový život, by se raději soustředili na hodnoty vojenské neutrality, které před více než 200 lety formuloval Napoleonův maršál Jean Baptiste Bernadotte, povolaný na švédský trůn, pozdější král Karel XIV. Je třeba také poznamenat, že základy tehdejšího evropského bezpečnostního pořádku byly formulovány díky jeho těsnému dialogu s ruským carem Alexandrem I.“

Ruská strana se rovněž domnívá, že švédští představitelé si svým rozhodnutím vstoupit do NATO nejsou jistí, jinak by o tom vyhlásili referendum. „Co za tím stojí – politická zbabělost, nebo snaha Stockholmu vlichotit se ‚starším bratrům‘, kteří tento typ patolízalského chování určitě povzbuzují, a ‚dráždit Rusko‘ za každou cenu, a to i na úkor bezpečnosti a prosperity svého národa?“

V pondělí švédskou žádost o vstup do aliance schválil maďarský parlament, teď už zbývají jen formality, které se zřejmě protáhnout přinejmenším do příštího týdne. Švédsko o členství v NATO požádalo společně s Finskem na jaře 2022 v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině.

Přečtěte celý článek