Banky loni poskytly hypotéky za 430 miliard korun. Meziroční nárůst je o 69 procent

5 měsíce starý 96

„Úvěry na bydlení 540 miliard korun jsou rekordním výsledkem, který významně předčil i doposud nejúspěšnější léta na hypotečním trhu. Za mimořádnými výsledky stojí především velmi nízké úrokové sazby a možnost výhodného financování, které poháněly vysokou poptávku po nemovitostech k vlastnímu bydlení i investici. Vysoká poptávka i řada dalších vlivů zapříčinily velmi rychlý růst cen nemovitostí,“ uvedl Sadil.

Úrokové sazby na konci loňského roku dosáhly podle něj čtyř procent a budou růst i v roce 2022. Sníží se poptávka po nemovitostech, růst jejich cen to však kvůli vysoké inflaci, energiím i nedostatku materiálů nezastaví, dodal.

Rekordní růst cen pozemků

Rekordmanem byly v loňském roce pozemky, jejichž ceny loni vzrostly o téměř 22 procent. Společně s růstem cen nemovitostí rostla i průměrná hypotéka. U klientů skupiny ČSOB přesáhl průměrný úvěr 3,5 milionu korun, průměrná hypotéka v Praze a Středočeském kraji dokonce činila 3,88 milionu korun. Na výsledku trhu se v minulém roce projevily i končící pětileté fixace z let 2016 a 2017. Refinancování loni tvořilo téměř třetinu nově uzavřených obchodů.

„Pozitivní zprávou zůstává, že i přes rostoucí ceny nemovitostí a průměrného úvěru nedochází k prodlužování jejich splatnosti, která se pohybuje okolo 26 let. Ani přes rychlejší nárůst úrokových sazeb na konci roku neočekáváme problémy klientů, které čeká refinancování, se splácením,“ upozornil předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.

V tomto roce se podle něj výrazně projeví kroky České národní banky vedoucí ke zkrocení rychle rostoucí inflace. Ta ke konci loňského roku několikrát zvýšila základní úrokovou sazbu, která se propíše i do úrokových sazeb hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

„Rekordní rok je za námi, do roku 2022 očekáváme návrat k normálu. Velkou roli budou hrát úrokové sazby, které se na začátku roku pohybují mezi čtyřmi až pěti procenty. Malá nabídka nemovitostí i vysoké ceny energií pak povedou k dalšímu růstu jejich cen,“ uvedl Sadil. Pro zájemce o spoření je ale růst úrokových sazeb dobrou zprávou, proto očekává vyšší zájem o stavební spoření a nové smlouvy. U hypoték předpokládá návrat objemů na úroveň předchozích let.

Zdroj