Barmští vojáci zabili při demonstracích dalších 50 lidí

4 měsíce starý 6

Požár před barikádou v Mandalaji Foto: ČTK/AP

Barmští vojáci zabili při demonstracích dalších 50 lidí

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí.

Podle Myanmar Now v sobotu lidé umírali v druhém největším barmském městě Mandalaji, kde hlásí 13 mrtvých, dále v sousední Sakainské oblasti, kde je devět obětí, a v obchodním centru Barmy Rangúnu, kde zemřelo sedm lidí.

Junta avizovala, že je připravena proti nových protestům zasáhnout, když v pátek státní televize vyzvala mladé lidi, aby se nevystavovali riziku, že budou při střelbě zasaženi do hlavy nebo do zad. Vůdce barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain dnes v živě vysílaném projevu prohlásil, že je armáda připravena „spojit se s celým národem na ochranu demokracie”.

„Násilnosti, které ohrožují stabilitu a bezpečnost a jsou vyvolávány k vynucení požadavků, jsou nepřijatelné,” řekl. Armáda byla podle něj nucena převzít moc vzhledem k „nelegálním činům” vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a její strany Národní ligy pro demokracii.

Podle armády liga zvítězila v loňských volbách nečestně a na základě podvodů.

podpis
Zdroj