Barmští vojáci zabili při demonstracích v celé zemi dalších 50 lidí

4 měsíce starý 6

foto Ilustrační foto - Muž zraněný v Rangúnu při demonstraci proti vojenskému převratu v Barmě, 14. března 2021.

Rangún - Barmští vojáci dnes zabili při zásazích proti účastníkům protestů na několika místech země 50 lidí, uvedl portál Myanmar Now.

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí.

Podle Myanmar Now dnes lidé umírali v druhém největším barmském městě Mandalaji, kde hlásí 13 mrtvých, dále v sousední Sakainské oblasti, kde je devět obětí, a v obchodním centru Barmy Rangúnu, kde zemřelo sedm lidí.

Junta avizovala, že je připravena proti nových protestům zasáhnout, když v pátek státní televize vyzvala mladé lidi, aby se nevystavovali riziku, že budou při střelbě zasaženi do hlavy nebo do zad.

Vůdce barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain dnes v živě vysílaném projevu prohlásil, že je armáda připravena "spojit se s celým národem na ochranu demokracie". "Násilnosti, které ohrožují stabilitu a bezpečnost a jsou vyvolávány k vynucení požadavků, jsou nepřijatelné," řekl.

Armáda byla podle něj nucena převzít moc vzhledem k "nelegálním činům" vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a její strany Národní ligy pro demokracii.

Podle armády liga zvítězila v loňských volbách nečestně a na základě podvodů.

Zdroj