Barokní zámek Poláky na Chomutovsku se po opravě otevřel veřejnosti

před 4 týdny 46

foto Barokní zámek Poláky, 15. června 2024, Chomutovsko.

Poláky (Chomutovsko) - Barokní zámek Poláky u Kadaně na Chomutovsku se otvírá veřejnosti. Lidé si poprvé mohli projít prohlídkový okruh, jehož součástí jsou rekonstruované prostory i neopravené místnosti. Podoba pokojů se vrací do období před sto lety. V pracích na objektu, který byl zapsán na seznam ohrožených památek, bude majitel Miloš Dempír pokračovat, v příštím roce je v plánu oprava přízemí, řekl ČTK.

Zchátralý objekt koupil Dempír od soukromé firmy v roce 2020. "Vedla mě k tomu touha zachránit zapomenutou památku," uvedl. Léta pracoval jako kastelán, proto věděl, co ho čeká. "Protože jsem chtěl, aby na zámku vznikl prohlídkový okruh, nikoliv ubytování nebo nějaká atrakce, velmi dobře jsme se sladili s památkáři a podařilo se nadchnout i místní," řekl.

Zámecký areál včetně parku nadšenci nejprve očistili od náletů. Následně se podařilo obnovit secesní vilu sloužící v minulosti správci velkostatku, zajistit statiku zámecké budovy, renovovat střechy, krovy, okna a také polovinu interiérů zámku. Finančně pomohl Ústecký kraj, ministerstvo kultury a dárci. "K dnešku se proinvestovalo 11 milionů korun," uvedl Dempír.

Návštěvníci si mohou prohlédnout 12 prostor převážně v prvním patře zámku. Z nich polovina je v autentickém neobnoveném stavu a v kontrastu k nim druhá polovina po provedení rekonstrukce. "Podařilo se kupodivu zachránit maximum prvků původní výzdoby. Sice zámek masivně chátral, lidé vyřezali část krovu, rozkradli části kachlových kamen a zůstala jen holá budova, ale nikdo neničil výzdobu, zachovaly se štuky, parkety," řekl majitel.

Místo bylo osídlené od roku 1165. Původně zde byl opevněný hospodářský dvůr cisterciáckého kláštera ve Waldsassenu, následně gotická tvrz bratří Vlka a Bavora z Poláků, potom renesanční a barokní zámek. Nynější novobarokní podobu získal v letech 1924–1928 za vlastnictví manželů Hradčovských. Od roku 1948 byl využíván státním statkem, po roce 1992 byl zcela opuštěn.

Všechny prostory jsou nyní plně vybavené a představují, jak se na zámku žilo před sto lety. Zařízení pochází z rodinných sbírek majitele, zčásti bylo zakoupeno z historických nemovitostí v regionu a částečně pochází z darů. Ze zámeckých prostor vyniká vstupní hala se schodištěm, zaujímající zhruba čtvrtinu celé stavby, pracovna, velká jídelna, společenský a dámský salon, dětský pokoj, pokoj komorné nebo ložnice. Raritou jsou nedávno objevené, odkryté a zrestaurované barokní záklopové stropy ve dvou pokojích.

Otevřen bude zámek o víkendech, o prázdninách každý den. Dempír počítá s tím, že nadále se budou konat v areálu různé kulturní akce. K dispozici je lidem na venkovním nádvoří občerstvení.

Přečtěte celý článek