Bartoš: Babišovi věřit nejde. Co říká o jednání se Zemanem, neberu vážně

3 měsíce starý 22

„To, co se děje ve fázi komunikace s Hradem u pana premiéra, který prohrál volby, bych nebral za bernou minci. Věřit Babišovi, co říká veřejně, nelze,“ řekl novinářům po jednání koaliční rady o povolebním postupu Bartoš.

„Prezident řekl, že Zemana pověří sestavením vlády už před tři čtvrtě rokem. Není to žádná novinka,“ doplnil.

Končící premiér Babiš v úterý totiž uvedl, že mu během nedělního setkání Zeman sdělil, že jej pověří sestavením vlády. Od neděle je nicméně Zeman hospitalizovaný a Hrad o jeho stavu i schůzce s premiérem mlčí.

Bude Zeman respektovat většinu?

Ani šéf hnutí STAN Vít Rakušan si z Babišových slov nedělá těžkou hlavu. V úterý to okomentoval tak, že informace o pověření jsou rozporuplné. Ještě dopoledne totiž Jaroslav Faltýnek (ANO) uvedl, že ANO skončí v opozici. Končící šéfka státní kasy dokonce řekla, že by nová vláda mohla být do Vánoc.

„Doufáme, že prezident bude respektovat, že existuje ve Sněmovně většina,“ uvedl Rakušan. Podle něj čeká vládu spousta úkolů, které je potřeba řešit.

Po volbách do Sněmovny se předpokládá, že koalice PirSTAN se bude podílet na nové vládě. Partnerem by jí měla být vítězná koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Dohromady mají v dolní komoře většinu 108 hlasů.

Pro Piráty nicméně skončily volby fiaskem. Voliči totiž na kandidátkách kroužkovali jejich partnera – hnutí STAN, a tak v dolní komoře budou mít pouze čtyři zástupce.

Zbylé strany tak budou mít většinu i bez jejich podpory, mohli by tak teoreticky být i v opozici. Proti angažmá ve vládě dokonce vystupují již někteří členové. Bartoš ale chce o účasti v novém kabinetu jednat.

Zdroj