Bartoš jednal se Zemanem o třech krizích, ve kterých je Česko

1 měsíc starý 16

Ivan Bartoš v úvodu brífinku řekl, že se podle něho Česká republika nachází ve třech krizích. Tou první je covidová. Druhá je diplomatická a bezpečnostní související s vrbětickou kauzou. Za třetí krizi označil tu ústavní. Za řešení považuje předčasné volby, k nimž podle něho cesta vede přes rozpuštění sněmovny.

„Já jsem s panem prezidentem samozřejmě diskutoval i tu preferovanou cestu, kdy by o budoucí vládě rozhodli lidé v předčasných volbách. Je to ta cesta hledání 120 odvážných ve Sněmovně. Tam se ta debata vedla i na téma, zda prezident musí či nemusí vyhovět žádosti Sněmovny o rozpuštění k vypsání předčasných voleb,” sdělil po jednání s prezidentem Bartoš. „My jsme přesvědčení, a říkají to i ústavní právníci, že ta Ústava v tomto nedává žádnou volnost výkladu. Pan prezident to dále nekomentoval.”

Bartoš reagoval na Zemanův víkendový výrok, že při žádosti o rozpuštění Sněmovny je na prezidentovi, za ji rozpustí, či nerozpustí. Toto tvrzení odmítli členové opozice i ústavní právníci. Koalice Pirátů a STAN chce Sněmovnu rozpustit proto, že vláda ztratila toleranci ze strany KSČM.

Bartoš dodal, že s koalicí Pirátů a STAN budou nadále prosazovat cestu rozpuštění sněmovny a předčasných voleb. Zmínil také, že Senát projednává volební zákon, jehož finální verzi prezident Zeman přislíbil, že podepsat.

Zdroj