Bartoš: Pokud bude mít hejtman Půta soud, nebude na kandidátce

1 měsíc starý 8

9. ledna 2021, 16:56 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Pokud by liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) čelil pokračujícímu soudu kvůli obžalobě z korupce, pak by nebyl na kandidátce pro podzimní sněmovní volby. Na dnešní tiskové konferenci během celostátního fóra Pirátů to řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš
FOTO: Jan Nebřenský / INCORP images

Piráti chtějí jít do voleb s hnutím STAN a jejich členové v těchto dnech hlasují o schválení vyjednané koaliční smlouvy. Vrchní soud v Praze loni zrušil osvobozující rozsudek v případu obžaloby z korupce, kde byl jedním z obžalovaných právě hejtman Půta.

"Z pohledu toho, pokud by ten soud běžel, což v tuto chvíli předpokládám, by pan hejtman Půta na liberecké kandidátce hnut STAN nebyl, věnoval by se tedy krajské rovině," řekl Bartoš. "Jsou problematická jména, která jsme diskutovali už vlastně v těch prvních debatách o možné koaliční spolupráci," uvedl předseda Pirátů. Dodal však, že k pirátským lídrům žádné výhrady nezaznamenal.

Půta s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami čelil obžalobě v korupční kauze spojené s dvěma projekty firmy Geotermální energie pro občany (GEPO) za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Všechny obžalované v případu koncem loňského května nepravomocně osvobodil liberecký krajský soud. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal. Odvolací soud pak osvobozující rozsudek zrušil.

Piráti si podle Bartoše kladli podmínky do koaliční smlouvy, které hovoří o kreditu kandidátů i jejich schopnostech. Na dotaz novinářů ohledně možnosti změny na místech lídrů kandidátek Bartoš odpověděl, že nelze předvídat složitost situace, ale tak, jak byly kandidátní listiny dohodnuty, se podle něj už měnit nebudou.

Lídrem za Piráty v Libereckém kraji bude jejích nynější poslanec Tomáš Martínek. Na čele kandidátky však podle dosavadních informací bude zřejmě zástupce STAN. V loňských krajských volbách Starostové pro Liberecký kraj, kteří jsou odnoží hnutí STAN, získali v čele s hejtmanem Půtou 38,57 procenta hlasů, Piráti asi deset procent. Půta dovedl Starosty pro Liberecký kraj v krajských volbách k vítězství už potřetí. Hejtmanskou funkci obhájil už podruhé.

Zdroj